Moje emocje. Jak pokonać złość i smutek – Anna Pachocka, z ilustracjami Dany Maczyńskiej

Ostatnie tygodnie są dla nas wszystkich – dorosłych i dzieci – bardzo wyczerpujące emocjonalnie. Chcąc nie chcąc wojna w Ukrainie i wszystko, co dzieje się dookoła (szalejące ceny, poczucie zagrożenia, nowi koledzy i koleżanki w szkole i przedszkolu itp.) mają na nas ogromny wpływ. Widzę to po sobie, widzę jak moje emocje osiągają niby zupełnie bez powodu ogromne skale. A to z kolei odbija się też na dzieciach, które rezonują z emocjami rodziców, a do tego same mają własne problemy.

Warto w tym trudnym czasie znacznie bardziej dbać o nasze emocje. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mogą nie do końca rozumieć, co odczuwają i dlaczego. My byliśmy wczoraj w kinie, spędziliśmy z dziećmi dobry i wartościowy czas, poświęcając im naszą uwagę – bo tego dzieci potrzebują najbardziej, by się wyregulować. Ale rozrywka i zabawa to nie wszystko. Ważne jest też, by dzieci rozumiały czym są emocje, co czują i jak mogą je samodzielnie regulować. Właśnie ukazał się fantastyczny zeszyt ćwiczeń „Moje emocje. Jak pokonać złość i smutek” autorstwa Anny Pachockiej z ilustracjami Dany Maczyńskiej. Książeczka wypełniona jest ćwiczeniami, które pomagają zrozumieć emocje złości oraz smutku i sobie z nimi poradzić.

Wszystkie emocje są ważne. Nie wszystkie są przyjemne, niektóre są trudne, ale wszystkie są potrzebne i mówią nam o ważnych dla nas sprawach. W książce jest sporo łatwo podanej wiedzy teoretycznej i mnóstwo ćwiczeń do wykonania, które pomagają poznać własne emocje oraz je zrozumieć. Ćwiczenia skupiają się wokół złości i smutku. Choć temat jest obszerny Autorka opisała wiele jego postaci, objawów i przyczyn. Dodatkowym atutem są tu ilustracje Dany Maczyńskiej, dzięki którym cała wiedza jest przystępnie i estetycznie podana. Książkę poprzedza wstęp z praktycznymi poradami dla dzieci i dorosłych jak korzystać z treści w niej zawartych. Znalazło się też miejsce na ważne telefony, gdzie szukać pomocy – bo najważniejsze w kryzysie jest to, by zwrócić się po profesjonalną pomoc.

Dbajcie o siebie. Dbajcie o emocje waszych dzieciaków. Buziaki 😘


Autor: Pachocka Anna
Ilustracje: Dana Maczyńska
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM (imprint BoNoBo)
Liczba stron: 88
Oprawa miękka
ISBN: 9788381512572
Rok wydania: 2022

Jeśli podobała Ci się ta recenzja – postaw mi kawę!

 Postaw mi kawę na buycoffee.to