Wierszyki logopedyczne – Kasia Huzar-Czub, ilustracje Joanna Bartosik

Nie zdążyłam się Wam jeszcze pochwalić, że zaczęłam studia podyplomowe z logopedii (właśnie kończę pierwszy semestr) i mocno wciągnęłam się w ten świat. Dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy w paczce od Wydawnictwa Natuli znalazłam „Wierszyki logopedyczne” Kasi Huzar-Czub z ilustracjami Joanny Bartosik. To idealna książka dla dzieci do ćwiczeń wymowy trudnych wyrazów a przy okazji do świetnej zabawy z rodzicami.

Twórczość Kasi Huzar-Czub przypomina mi trochę poezję Jana Brzechwy – autorka ma tę samą lekkość w tworzeniu rymów oraz w grze słów i niezwykły talent humorystyczny. Czuć w jej rymowaniu wyostrzony słuch muzyczny, dzięki któremu nadaje wierszom rytm i flow. W kilku linijkach potrafi zmieścić całą historię z niekiedy zaskakującą puentą, kreuje ciekawe postacie, obdarzając warzywa i owoce ludzkimi przymiotami. Malina boryka się z zielonym gilem, ziemniakowi brakuje ziomali, wiśnia nabija sobie śliwkę, a Barbara Rabarbar każe nam na siebie mówić po prostu Basia! Wierszyki są niezwykle proste, zabawne, a przy tym doskonale sprawdzają się w ćwiczeniu głosek, które sprawiają dzieciom trudności. Maluchy chętnie słuchają i powtarzają rymowanki, mając przy tym ogromną frajdę. To świetny sposób na zabawę dla całej rodziny, bo autorka nie zapomniała o posłowiu dla rodziców, w którym wyjaśnia jak pracować z danymi głoskami i kiedy udać się po pomoc do logopedy. Dodając do talentu Kasi Huzar-Czub ilustracje autorstwa Joanny Bartosik dostajemy przepis na książkę idealną, pełną humoru i dobrej zabawy.

Kasia Huzar-Czub niespodziewanie zmarła pod koniec ubiegłego roku, pozostawiłając po sobie ogromną pustkę. Była autorką wszechstronną, utalentowaną nie tylko pisarsko, ale i muzycznie oraz niezwykle ciepłą i dobrą osobą – tak wspominają ją współpracownicy i czytelnicy. Ogromnie mi przykro, że tak płodna twórczyni odeszła od nas zbyt wcześnie. Nie miałam dotąd okazji spotkać się z jej twórczością, więc przede mną jeszcze trochę do odkrycia (m.in. „Wierszyki bliskościowe, „Wierszyki paluszkowe”, „Wierszyki na dobranoc” wydane w Natuli) i już cieszę się na te spotkania z żywym językiem i niezwykłą wyobraźnią autorki.

Polecam z całego serca!


Książkę możecie kupić w Księgarni Natuli:

Wierszyki logopedyczne – Kasia Huzar-Czub, ilustracje Joanna Bartosik


Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Natuli


Jeśli podobała Ci się ta recenzja – postaw mi kawę!

 Postaw mi kawę na buycoffee.to