Warsztaty ekologiczne z ekokomiksem „Po co nam lasy?”

13 czerwca 2022 r. na zaproszenie Księgarni Dopełniacz w Chorzowie  w ramach projektu „Sezon na komiksy” prowadziłam warsztaty z ekokomiksem Po co nam lasy? dla uczniów z I klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie. 

Po co nam lasy? to jedyny w swoim rodzaju ekokomiks. Jego Autor – Huber Reeves – to kanadyjski astrofizyk i popularyzator nauki, który swoją obszerną wiedzą chce dzielić się z najmłodszymi. Dzięki jego pasji i zaangażowaniu powstał komiks, który w prosty sposób tłumaczy szereg zjawisk przyrodniczych i pomaga zrozumieć najmłodszym czytelnikom jak “działają” lasy i jak ważne jest ich istnienie dla środowiska. Co bardzo ważne ekokomiksy z serii Hubert Reeves wyjaśnia zostały wyprodukowane z szacunkiem dla środowiska, na papierze pochodzącym z odpowiednich źródeł i przy użyciu ekologicznych farb.

Uczestnicy warsztatów – bardzo aktywne i pełne zapału dzieci z I klasy SP – mogli dowiedzieć się, jak zbudowany jest las i jakie rośliny i zwierzęta można znaleźć w poszczególnych jego piętrach. Odkryli również, jak porozumiewają się drzewa i dlaczego warto zażywać “leśnej kąpieli”. Okazało się również, że mają świetną pamięć i potrafią znakomicie użyć wiedzy, którą zdobyli na warsztatach, rozwiązując quiz. Aż pięć osób zdobyło nagrodę: książkę Po co nam lasy? lub Po co nam oceany?

Dzieci wykazywały się też dużą kreatywnością podczas plastycznej części warsztatu. Każdy uczestnik mógł według własnego pomysłu zaprojektować drzewo (niektórzy stworzyli nawet po dwa drzewa!). Pomysłom na niesamowite drzewa nie było końca: były takie, na których rosły cukierki, na innych bawiły się kotki, a na jednym zmieścił się nawet dom z garażem 😉 Następnie przyczepiliśmy drzewa do makiety i w ten sposób powstał jedyny w swoim rodzaju las.

Warsztaty dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury