Warsztaty aktywnego czytania z komiksem „Bitmaks i spółka”

02 czerwca 2022 r. prowadziłam warsztaty aktywnego czytania w Księgarni Dopełniacz w Chorzowie dla dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 11 w Siemianowicach Śląskich.

Podczas warsztatów dzieci poznały Bitmaksa – bohatera serii komiksów do nauki czytania “Bitmaks i spółka”. Okazało się, że rezolutni drugoklasiści bardzo lubią czytać komiksy i mają naprawdę wiele do powiedzenia! Dzięki warsztatom mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na ich temat – dowiedzieli się, jak prawidłowo je czytać i jak są zbudowane. Następnie przeszliśmy do mojej ulubionej części warsztatowej: aktywnego czytania.

Seria “Bitmaks i spółka” to komiksy idealne do nauki czytania. Duże i wyraźne litery pomagają skupić się na tekście, a ciekawa treść jest uzupełniona dużymi obrazkami, które dzielą planszę komiksu na dwa kadry. Dzięki temu dziecko jest w stanie samodzielnie przeczytać treść i nie zgubić się w natłoku komiksowych “okienek”.

Czytanie na głos komiksów wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Nie ma do dyspozycji opisów tego, co się dzieje, ani tego, kto wypowiada daną kwestię. Uczestnicy warsztatu śledzili czytany tekst, jednak by przykuć ich uwagę i pomóc płynnie przechodzić od jednego dymku do kolejnego, musiałam nieustannie modulować głosem i przypisać każdej postaci nieco inne brzmienie. W tym trudnym zadaniu pomagali mi moi słuchacze: odczytywali bardzo trudne onomatopeje, wydawali niezwykłe dźwięki, a kiedy razem z bohaterami wyli do księżyca, trzęsły się szyby na księgarnianej wystawie! Jednym słowem: bawiliśmy się przednie 😉

Na koniec dzieci musiały wysilić swoją wyobraźnię i kreatywność, by poćwiczyć empatię. Ich zadaniem było pokazać w formie pracy plastycznej, jak pomóc Bitmaksowi zaaklimatyzować się w nowej klasie. Prace uczestników były niezwykle pomysłowe i ciekawe. Każda chętna osoba mogła zaprezentować swoje dzieło przed wszystkimi i zostać nagrodzona burzą oklasków. 

 

Warsztaty dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury