W stronę morza – Cale Atkinson

Czasem wszyscy potrzebujemy odrobinę pomocy, by wrócić do domu.

Picturebook Cale’a Atkinsona W stronę morza to przepięknie ilustrowana książka, która zachwyciła mnie swoją wielowymiarowością, nastrojem i przesłaniem. Uwielbiam książki, które można nie tylko czytać, ale też przeżywać, a po lekturze długo o nich rozmawiać. Choć to bardzo prosta i oszczędna w słowach książeczka, to mieści w sobie bardzo wiele ważnych tematów: mówi o samotności, niedopasowaniu, poczuciu niewidzialności, pragnieniu posiadania przyjaciela, utknięciu w trudnej sytuacji. 

Pomiędzy słowami i obrazami można wiele wyczytać, a jednocześnie można odczytywać tę historię dosłownie – jako historię smutnego chłopca Tima, który znalazł na środku ulicy zagubionego wieloryba Sama. Ta niesamowita sytuacja staje się początkiem zmian, dzięki czemu zarówno Tim, jak i Sam odnajdą to, czego pragną.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Monika Witczak (@czytajacamama)

Jest w tej książeczce wszystko, co uwielbiają dzieci: niesamowita sytuacja, dziecięca sprawczość, dramatyczny zwrot akcji i zakończenie, które budzi ciepło w sercu. Są też przepiękne ilustracje, które zmieniają się wraz z nastrojem historii: od smutnej, ciemnej deszczowej scenerii, przez zieloną i spokojną toń morza, po słoneczny brzeg plaży. I w końcu jest też coś dla uważnego rodzica: drugie dno, które odkrywa się przy kolejnym i kolejnym czytaniu książki (bo oczywiście na jednym razie nigdy się nie kończy – i to cecha najlepszych książek dla dzieci).

W stronę morza to picturebook do oglądania i czytania, to też dobra książka do rozmawiania: o samotności, trudnych sytuacjach, poczuciu wyobcowania i o przyjaźni. Jedna książka, tyle zastosowań! Zdecydowanie polecam – u nas zagościła na stałe w wieczornym zestawie czytelniczym.

O autorze:

Chciał być wielorybem, kiedy dorośnie. Gdy zrozumiał, że to niemożliwe, postanowi zostać artystą i animatorem. W stronę morza to jego pierwsza książka. Obecnie mieszka w Kanadzie. Jego prace można znaleźć w książkach dla dzieci, krótkometrażowych filmach animowanych, telewizji i grach.

Cale ma stronę internetową: www.cale.ca. Można go również obserwować na Twitterze: @2dCale.


Jeśli podobała Ci się ta recenzja – postaw mi kawę!

Pomoże mi to robić więcej recenzji dobrych książek.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Tytuł: W stronę morza
Autor: Cale Atkinson
Tytuł oryginału: To the Sea
język oryginału: angielski
Data wydania: 2022-10-26
Liczba stron: 40
Język: polski
Wydawnictwo: CzytaLisek
ISBN:9788328397545