Tajemnicza wyprawa – Popisz się talentem 2018

Piszące dzieci to dla mnie bardzo interesujący temat. Sama zaczęłam pisać dość wcześnie i już w pierwszych klasach podstawówki wymarzyłam sobie, że zostanę pisarką. Kiedy miałam 13 lat wygrałam swój pierwszy ogólnopolski konkurs Świat bez przemocy. Od tamtej pory minęło sporo czasu, ale zawsze chętnie wracam do swoich młodocianych tekstów i lubię czytać też wytwory bardzo młodych, aspirujących do pisania dzieci. Dlatego też chętnie sięgnęłam po zbiór opowiadań Tajemnicza wyprawa, który jest pokłosiem konkursu Popisz się talentem.


Popisz się talentem to coroczny konkurs organizowany przez wydawnictwo Nowa Era dla uczniów szkół podstawowych. W edycji z roku 2018 młodzi pisarze musieli opisać przygody dwójki rodzeństwa o tajemniczych mocach – Eli i Wojtka. Historia koniecznie musiała być związana z miejscem zamieszkania laureatów. Dzieci musiały więc nie tylko popuścić wodze fantazji i nadać bohaterom niezwykłe cechy, ale też popisać się wiedzą na temat swojej “małej ojczyzny”. 

Książka Tajemnicza wyprawa zawiera 30 zwycięskich opowiadań uczniów w wieku od 7 do 12 lat, wyłonionych spośród kilku tysięcy nadesłanych tekstów. Prace konkursowe zostały zilustrowane przez Annę Gensler i Wojtka Sendala. Książka jest naprawdę bardzo ładnie wydana – ma twardą oprawę i błyszczący, gruby papier z dużymi i wyraźnymi literami. Na końcu pozostawiono kilka pustych stron, by młody czytelnik, do którego trafi książka, również mógł napisać własną historię Eli i Wojtka. Dochód ze sprzedaży książki jest przeznaczony na cele charytatywne, więc tym bardziej warto ją nabyć.

https://www.youtube.com/watch?v=Rlq2VlQjEk0

A co do samej treści… Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona! Po pierwszym wrażeniu, że każde kolejne opowiadanie zaczyna się tak samo, po głębszym wczytaniu się w treść, stwierdziłam, że jest w naszym narodzie nadzieja. Opowiadania są w gruncie rzeczy dość różnorodne, a pierwsze wrażenie jest spowodowane tym, że dzieci miały zacząć swoje historie od tego, że do ich klasy przybyła dwójka nowych uczniów. Wśród zwycięskich prac były historie pełne humoru, intrygujące, czasem dramatyczne, poważne i lekkie, inspirowane innymi dziełami literackimi (np. Harrym Potterem, lokalnymi legendami, Szatanem z siódmej klasy), jak i zupełnie nowatorskie. W większości dzieciaki obdarzały swoich bohaterów przeróżnymi mocami nadprzyrodzonymi, a jednak znalazły się i takie, które za supermoc uznały wiążącą bohaterów przyjaźń, czy udzielanie pierwszej pomocy – i za takie nieszablonowe podejście należy się autorom ogromny plus. Opowiadania czytało mi się naprawdę przyjemnie, a jedyną ich wadą była… zbyt mała objętość! Przynajmniej w kilku opowiadaniach brakowało mi ciągu dalszego, a to znak, że młodzi pisarze są na dobrej drodze do sukcesu.

Mam nadzieję, że kolejne edycje konkursu będą się cieszyły niesłabnącą popularnością i wyłonią młode talenty, które w przyszłości staną się naprawdę dobrymi pisarzami. Gdybym mogła, pogratulowałabym każdemu laureatowi z osobna! I czekam na kolejne pokonkursowe książki 🙂 

https://www.youtube.com/watch?v=1dOWqbhPxcQ

Książkę Tajemnicza Wyprawa można kupić klikając w ten link. Więc czytajcie i pomagajcie 🙂


Tytuł: Tajemnicza wyprawa
Autorzy: Praca zbiorowa
Wydawca:Nowa Era
Data wydania: 2018
Liczba stron: 96

Za książkę dziękuję wydawnictwu Nowa Era i Stowarzyszeniu Śląscy Blogerzy Książkowi.