Spektakl „Inny” – Jarosław Murawski, reż. Tomasz Maślakowski

W sobotę 16 marca 2024 r. w Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach premierę miał spektakl “Inny” Jarosława Murawskiego, w reżyserii Tomasza Maślakowskiego.

Głównym bohaterem jest chłopiec, który pewnego dnia odkrywa, że wszyscy ludzie wyglądają jak on – zarówno wszyscy koledzy i koleżanki z klasy, jak i nauczyciele, sprzedawczyni z warzywniaka, a nawet rodzice! Nie tylko wyglądają tak jak on – oni są nim. Konfrontacja z samym sobą jest dla chłopca szokująca. Bohater staje przed trudnym zadaniem zmierzenia się z sobą i musi odnaleźć sposób na to, by stać się indywidualną istotą.

Spektakl w luźny sposób nawiązuje do baśni Hansa Christiana Andersena “Brzydkie kaczątko”, pokazując, co by było, gdyby nie było “innego”. Murawski odwraca porządek klasycznej baśni – to bycie takim samym staje się koszmarem dla bohatera, a odnalezienie indywidualności staje się kluczem do zrozumienia, że tak naprawdę każdy jest wyjątkowy ze względu na różnice, a nie pomimo nich.

Spektakl jest stworzony z myślą o dzieciach ze szkoły podstawowej. Mimo poważnego przesłania jest niezwykle zabawny, dynamiczny i znakomicie zrealizowany.


Opublikowano

w

przez