Tosia i Julek robią siku
Tosia i Julek się kąpią
Tosia i Julek idą do przedszkola
Pierwsza polska seria książeczek pisana w duchu Rodzicielstwa Bliskości
Ze stroną Magdaleny Boćko-Mysiorskiej (pedagożki, wykładowczyni i blogerki) zetknęłam się kilka miesięcy temu. Autorka opisuje tam swoje codzienne sytuacje rodzinne i pokazuje, jak rozmawiać z dziećmi (ale również z dorosłymi czy z samą sobą) w duchu Rodzicielstwa Bliskości (RB), Porozumienia Bez Przemocy (NVC) i samoregulacji (Self-Reg). Obserwowałam jej wpisy z pewnego rodzaju zaciekawieniem, ale i dystansem. Choć wiedziałam już sporo na temat RB, NVC, czy o Self-Regu, to wydawało mi się, że nie da się tak rozmawiać z dzieckiem! A już na pewno nie z moim. Mimo wszystko łykałam każdy wpis Magdy i z pewną nieśmiałością zaczęłam próbować zmienić naszą komunikację w rodzinie. I okazało się, że da się. Wszystko się da! Oczywiście nie jest to łatwe i nie przychodzi od razu, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą silne emocje. Ale jeśli już wiem, w jaki sposób mogę mówić do dziecka, by było to wspierające, łatwiej mi znaleźć odpowiednie słowa w odpowiednim czasie.
Seria (Nie) tacy sami Wydawnictwa Dwukropek powstała właśnie z myślą o rodzicach, by potrafili odnaleźć w sobie wspierający język i aby łatwiej im było przyjmować dzieci takie, jakie są; oraz z myślą o dzieciach, by pokazać im, że mimo różnic każde z nich jest ważne, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Autorką książek jest oczywiście Magdalena Boćko-Mysiorska. W specyficzny dla siebie sposób opisuje codzienne sytuacje, które zdarzają się w każdym domu, w którym są kilkuletnie dzieci. Tytułowe bliźnięta – Tosia i Julek – to wesołe trzylatki, które choć wydają się być takie same, tak naprawdę bardzo się od siebie różnią. Tosia lubi malować pędzlami, a Julek uwielbia taplać się w farbie rękami. Tosia nie przepada za brudzeniem się i moczeniem, nie lubi też mycia głowy. Julek za to mógłby się brudzić i myć w wannie bez przerwy, rozchlapując przy tym wodę na wszystkie strony! Tosia korzysta już z nocnika, choć czasem zdarzają jej się małe wpadki, a Julek na razie widzi w nocniku tylko fajną zabawkę, natomiast swoje potrzeby załatwia do pieluszki. Tosia nie lubi momentu rozstania z mamą w przedszkolu. Julek za to nie może doczekać się wyjścia do przedszkola i szybko znika za drzwiami sali, by pobawić się z ulubionym kolegą.
Wsparcie, akceptacja, towarzyszenie dziecku
Tosia i Julek pomagają zrozumieć nam, że każde dziecko jest wyjątkowe i znajduje się na właściwym tylko dla siebie etapie rozwoju. Nawet dzieci urodzone jednego dnia nie muszą umieć tego samego i reagować tak samo w danej sytuacji, czy przejawiać takie same emocje. Najważniejsza jest akceptacja każdego takim, jaki jest, wsparcie i towarzyszenie dziecku w jego rozwoju. Ogromnym plusem książeczek jest posłowie skierowane do rodziców. Autorka w prosty sposób tłumaczy zagadnienia opisywane w książce i dzieli się wspierającymi radami, jak w duchu Rodzicielstwa Bliskości . Zwraca także uwagę na coś, o czym dopiero od niedawna mówi się głośno – o wrażliwości sensorycznej dziecka, czyli o wrażliwości na niektóre bodźce (np. wodę, błoto etc.) i różnych reakcjach z tym związanych.
Oprócz niezaprzeczalnie ważnego waloru edukacyjnego książeczki z serii (Nie) tacy sami są po prostu przepięknie ilustrowane! Autorką ilustracji jest Dorota Prończuk. Obrazki są ciepłe i przyjemne dla oka, dobrze oddają opisywane sytuacje i emocje. Po prostu miło się na nie patrzy. Kartonowe strony i zaokrąglone rogi pozwalają w bezpieczny sposób użytkować książkę nawet najmłodszym dzieciom, można więc bez przeszkód zostawić dziecko z książką sam-na-sam. Nasze egzemplarze wytrzymały już upadki i wielokrotne przeglądanie, oglądanie, dotykanie paluszkami i stopami (!) i oczywiście czytanie.
Na serię składają się na razie trzy tytuły: “Tosia i Julek robią siku”, “Tosia i Julek się kąpią” oraz “Tosia i Julek idą do przedszkola”. Na początku przyszłego roku do księgarń mają trafić kolejne książeczki, których tematem przewodnim będzie kłótnia oraz mycie zębów. Szczerze – nie mogę się doczekać obu. Tematy są idealnie dobrane chyba dla każdego dwu-trzylatka. Mój syn odnajduje w każdej z nich coś dla siebie, o czym świadczy to, że jak je tylko widzi, prosi aby mu je poczytać. I przeważnie nie kończy się na jednym razie! Lubi się też po prostu nimi bawić i oglądać. Ja również wyniosłam z lektury coś pozytywnego (oprócz ogromu wiedzy), jak choćby patent na zasłanianie twarzy pieluszką podczas mycia głowy (tak – mój syn okropnie nie lubi mycia głowy!). Mogę więc z czystym sumieniem polecić te książeczki każdemu, kto ma w domu malucha – z pewnością Wy i wasze dzieci będziecie zachwyceni i pokochacie Tosię i Julka!
Dziękuję serdecznie Magdzie Boćko-Mysiorskiej za wszystko, co robi dla rodziców. Choć nie znamy się przecież osobiście, stała się dla mnie prawdziwą mentorką i inspiracją. Dziękuję również Wydawnictwu Dwukropek za egzemplarze recenzenckie książeczek.
Tytuł: Tosia i Julek robią siku
Seria: (Nie) tacy sami
Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska
Ilustracje:Dorota Prończuk
Wydawnictwo: Dwukropek
Oprawa: twarda, kartonowe strony
Liczba stron: 18
Rok wydania: 2020
Wiek: 0-3
Tytuł: Tosia i Julek się kąpią
Seria: (Nie) tacy sami
Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska
Ilustracje:Dorota Prończuk
Wydawnictwo: Dwukropek
Oprawa: twarda, kartonowe strony
Liczba stron: 18
Rok wydania: 2020
Wiek: 0-3
Tytuł: Tosia i Julek idą do przedszkola
Seria: (Nie) tacy sami
Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska
Ilustracje:Dorota Prończuk
Wydawnictwo: Dwukropek
Oprawa: twarda, kartonowe strony
Liczba stron: 18
Rok wydania: 2020
Wiek: 0-3