Sam i Watson przeganiają gniew – Ghislaine Dulier, Bérengère Delaporte

Nauczenie dziecka panowania nad emocjami to ogromna sztuka. Sam i Watson przeganiają gniew to świetna propozycja dla rodziców, którzy chcą w łatwy i przystępny sposób pokazać dzieciom, jak można poskromić złość i wyciszyć się. To historia, która mogła zdarzyć się w każdym domu, dlatego jest tak uniwersalna i przekonująca.

Sam jest wściekły. Jest tak wściekły, że chciałby rzucić się na swoje zabawki i wszystkie je porozwalać. Wie jednak, że wtedy przyjdzie mama i da mu karę, po której będzie jeszcze bardziej wściekły. Sam siedzi więc na podłodze i aż kipi od gniewu. Jego nastrój nie uchodzi uwadze kota Watsona, który mimo problemów z oczami doskonale wyczuwa czerwoną, gęstą od gniewu aurę chłopca. Czy Watson jest w stanie pomóc Samowi i przegonić jego gniew?

Sam i Watson przeganiają gniew to znakomita propozycja dla wszystkich rodziców, którzy mają problem z poskromieniem złości swojego dziecka. Ghislaine Dulier w prosty sposób tłumaczy zjawisko gniewu odnosząc się do symboliki aury i bodźców odbieranych niewerbalnie. Koty doskonale wyczuwają nastrój człowieka odbierając od nich bodźce, tak jak fale radiowe. Potrafią też uspokoić rozgniewaną osobę – wystarczy, że się przytulą i zaczną delikatnie mruczeć. Ale i ludzie potrafią rozpoznać czy ktoś jest zagniewany. Czy równie łatwo mogą sobie pomóc i uspokoić się? Okazuje się, że tak!

Autor pokazuje kilka sposobów, które pozwolą rozładować napięcie dziecka i pozbyć się gniewu. Dzięki wizualizacji, która jest łatwa do opanowania i nauczenia się, nawet najmłodsze dzieci będą mogły spróbować samodzielnie poradzić sobie z trudnymi emocjami. Oczywiście im starsze dziecko, tym lepsze są efekty zastosowania świadomej wizualizacji, kontroli oddechu i relaksacji. Bérengère Delaporte, autor ilustracji, ozdobił książkę bardzo fajnymi obrazkami, które pomagają dziecku lepiej zrozumieć pojęcie aury, wizualizacji, czy kontroli oddechu. Ilustrator świetnie pokazał gniew Sama i jego drogę do uspokojenia się. Całość komponuje się naprawdę znakomicie, tekst współgra z obrazem i dobrze przemawia do małego czytelnika.

Warto często wracać do książki o Samie i Watsonie, ćwiczyć z dzieckiem pokazane w niej techniki radzenia sobie z gniewem “na sucho”, czyli przed atakiem złości, by w razie problemu móc odwołać się do autorytetu kota Watsona i spróbować wspólnie poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Dzięki tej publikacji to naprawdę może być łatwe i bezpieczne – i mówię to z własnego doświadczenia. Każdy dwu-trzylatek ma problemy z emocjami i dostaje szału nawet z powodu wyboru skarpetek, a tym bardziej z powodu nakazów czy zakazów stawianych przez rodziców. Natka uwielbia tę książkę i wracamy do niej bardzo często. Oczywiście nie zawsze udaje się od razu okiełznać jej gniew, ale zawsze wspomnienie Sama i Watsona odwraca jej uwagę od złości, no a gdy uda się wprowadzić do tego techniki relaksacyjne i wizualizacje, to sukces murowany. Dlatego naprawdę polecam – warto się zapoznać i stosować.


Napisała: Ghislaine Dulier
Zilustrowała: Bérengère Delaporte
Przełożyła: Iwona Janczy
Stron: 40
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7420-864-2
Wydawnictwo: Adamada


Recenzja powstała w ramach współpracy z portalem
logo granice.pl