Przygody Emila ze Smalandii

Przygody Emila ze Smalandii – pakiet 3 audiobooków

3 x Emil, czyli wszystkie psoty w jednym miejscu

Box Przygody Emila ze Smalandii

25 listopada premierę miał box Przygody Emila ze Smalandii, na który składają się trzy audiobooki: Emil ze Smalandii, Nowe psoty Emila ze Smalandii oraz Jeszcze żyje Emil ze Smalandii. W skład trylogii wchodzi dwanaście opowiadań, czyli całość przygód niesfornego chłopca, napisanych przez Astrid Lindgren. Emil to, obok Pippi Pończoszanki i Dzieci z Bullerbyn, jedna z najsłynniejszych postaci powołanych do życia przez szwedzką pisarkę. Jego psoty i niezwykłe przygody bawią do łez kolejne pokolenia dzieci, a przy tym zupełnie się nie starzeją, o czym świadczy ich niesłabnąca popularność. 

Pierwsza część przygód Emila została wydana w Szwecji w 1963 roku, a kolejne dwie odpowiednio w 1966 i 1970 roku. Polskie wydanie Emila ze Smalandii pojawiło się już na początku lat 70-tych XX wieku. Na kolejne przygody niesfornego chłopca musieliśmy jednak  poczekać aż do 2005 roku. W międzyczasie książki o Emilu doczekały się wielu adaptacji: powstało kilka filmów pełnometrażowych, serial oraz film animowany. 

Niezwykła interpretacja Edyty Jungowskiej

Również najnowsza adaptacja Przygód Emila ze Smalandii zasługuje na uwagę i uznanie – audiobookowa interpretacja w wykonaniu Edyty Jungowskiej. Całe wykonanie wersji audio jest bardzo dopracowane i staranne. Mamy tu osiem i pół godziny (czas trwania wszystkich trzech części) rozrywki wysokiej klasy. Głos Edyty Jungowskiej idealnie pasuje do charakteru Emila, a jej barwna modulacja sprawia, że mamy wrażenie, iż każda z postaci przemawia do nas innym głosem. Każdy rozdział poprzedzony jest krótkim przerywnikiem muzycznym, dzięki czemu słuchowisko nie jest monotonne, daje też chwilę wytchnienia między jednym, a drugim opowiadaniem. W trakcie niektórych rozdziałów Edyta Jungowska wykonuje także kilka krótkich piosenek, które wpadają w ucho. Nie ma tu więc mowy o nudzie i monotonności, co ważne zwłaszcza dla młodszych dzieci, które mają tendencję do szybkiego gubienia uwagi. Opowiadania są na tyle krótkie i podane w tak ciekawej formie, że mogą być świetną zabawą zarówno dla maluchów, jak i dla trochę starszych dzieci (rekomendowany przedział wiekowy to 3-10 lat, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie). 

Na czym polega fenomen Emila?

Pięcioletni Emil, wraz z rodzicami, kilkuletnią siostrą Idą oraz służącą i parobkiem, mieszka na farmie Katthult, we wsi Lönneberga w Szwecji. Ma słodkie, niebieskie oczka i aureolę jasnych włosków na głowie, dzięki czemu wygląda jak aniołek. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że to rozkoszny malec o bardzo miłej aparycji. Pozory jednak lubią mylić. Emil jest bowiem uważany nie za aniołka, a za największego urwisa w okolicy. W swojej cyklistówce, z którą się nie rozstaje i z ukochaną drewnianą strzelbą u boku stanowi postrach całej wsi. Każdy wie, że kiedy pojawia się Emil na pewno zaczną się zaraz kłopoty. Czego się nie dotknie – zamienia się w prawdziwą katastrofę. 

Nie jest to jednak złe dziecko. Emil jest bardzo inteligentny, sprytny i ciekawy świata, lubi też być niezależny i mieć swoje zdanie. Ma bardzo bogatą wyobraźnię, mnóstwo energii i tyle samo niesamowitych pomysłów. Niestety większość z tych pomysłów ma dość niefortunne zakończenie, zupełnie niezgodne z intencjami chłopca. Można więc powiedzieć, że wszystkie psoty, które są dziełem Emila, wychodzą mu zupełnie przypadkiem. Sam Emil tak o sobie mówi: “Ja nie płatam żadnych figli, one po prostu się zdarzają”. 

Astrid Lindgren miała niezwykły talent do pokazywania dzieci takimi, jakie są i jak powinno się na nie patrzeć. W niezwykle humorystyczny, ale i ciepły sposób pokazała, skąd biorą się psoty i figle, które “po prostu się zdarzają”. Dzieci nie robią rodzicom na złość, nie psocą specjalnie, nie są złe z natury – po prostu intensywnie eksplorują świat, doświadczają go i próbują. Mimo, że wybryki Emila miały miejsce już ponad sto lat temu (akcja utworów dzieje się na początku XX wieku), to zupełnie się nie zestarzały, ponieważ są udziałem wszystkich dzieci, bez względu na rok urodzenia i szerokość geograficzną, na której mieszkają. Wkładanie głowy do misy, zakładanie pułapek, w które wpadają przypadkowo dorośli, połykanie monet, strącanie misek z ciastem, malowanie rodzeństwa farbami, czy przypadkowe zamknięcie rodzica w stolarni – to tylko pierwsze z brzegu przykłady na to, że Emil mógłby żyć tu i teraz, i robić dokładnie to samo. 

Patrząc na wszystko z boku i dodatkowo z perspektywy czasu możemy się zaśmiewać do łez z trudnych przypadków, w jakie pakował się chłopiec. Patrząc jednak z perspektywy rodzica można mieć pewne wątpliwości, czy dziecko generujące takie katastrofy wyrośnie na porządnego człowieka, jeśli odpowiednio się go nie ukształtuje, zwłaszcza stosując rozbudowany system kar i nagród? Astrid Lindgren i na to ma odpowiedź: rodzice Emila, choć niewątpliwie jego wybryki doprowadzały ich do białej gorączki, akceptowali go takim, jakim był, dzięki czemu miał szansę po prostu być sobą i dorosnąć rozwijając w sobie najlepsze cechy. Jedyna “kara”, jaką stosowali wobec syna, to odprawienie go do drewutni, gdzie miał strugać drewniane ludziki i przemyśleć swoje zachowanie (co jednak czasem doprowadzało do kolejnych kłopotów). Warto więc skorzystać z mądrości autorki i zanim wymierzymy karę swoim niesfornym maluchom, przypomnieć sobie Emila i to, że gdy w końcu dorósł, stał się jednym z najmądrzejszych ludzi w okolicy, zajął wysokie stanowisko i nikt już nie pamiętał, że w dzieciństwie przytrafiały mu się różne figle.

Przygody Emila ze Smalandii to perfekcyjnie dopracowany audiobook, przy którym świetnie będzie się bawić cała rodzina – z ogromną dawką humoru i nienachalnym morałem.


Autor: Astrid Lindgren
Tytuł: Przygody Emila ze Smalandii BOX 3 CD
W skład zestawu wchodzą: Emil ze Smalandii, Nowe psoty Emila ze Smalandii, Jeszcze żyje Emil ze Smalandii
Czyta: Edyta Jungowska
Muzyka: Salvador z Dali
Wydawnictwo: Jung-Off-Ska
Czas: 8 h 30 min
płyty w formacie MP3
Wiek 3-10
ISBN 978-83-62264-63-6