Ogrody natury – Kristjiana S. Williams, Jenny Broom

Zachwycająca podróż przez naturalne ogrody świata.

Ogrody natury to niezwykła książka, która zaprasza czytelników w podróż po najpiękniejszych zakątkach ziemi. Wystarczy przejść przez złotą bramę, by zagłębić się w cudownych naturalnych ogrodach, zobaczyć ich niezwykłą faunę i florę oraz poznać wiele ciekawostek na ich temat. Autorki książki – Kristjiana S. Williams oraz Jenny Broom – prowadzą czytelnika przez niezgłębiony las deszczowy Amazonii, Wielką Rafę Koralową, Pustynię Chihuahua, lasy Szwarcwaldu, by na koniec wejść na dach świata w Himalajach.

Każda kolejna strona wypełniona jest wspaniałymi ilustracjami, które zapierają dech w piersiach. Rysunki Kristjiany S. Williams są bardzo szczegółowe, barwne i realistyczne. Ilustracje wydają się być żywe, niemal jak zdjęcia. Artystka dba o każdy szczegół, dopracowując każdą kreskę. Pogłębia to wrażenie, że naprawdę przenosimy się w te wszystkie niezwykłe miejsca, które są opisane w książce.

Każdy rozdział rozpoczyna się opisem, który przemawia do wyobraźni małego czytelnika, zupełnie tak, jakby właśnie znalazł się w danym miejscu. Wystarczy zamknąć oczy (lub lepiej: patrzeć na ilustracje) i słuchać, by momentalnie przenieść się do jednego z tajemniczych ogrodów i na własnej skórze poczuć wilgotną gęstwinę lasu deszczowego lub zobaczyć widok ze szczytu świata. Kolejne opisy przybliżają nam różne fakty na temat świata roślin i zwierząt w danym miejscu. Informacji jest akurat tyle, by zaciekawić młody umysł, lecz nie przytłoczyć go nadmiarem wiedzy. Książka jest adresowana do dzieci w kategorii wiekowej 6+, ale jestem pewna, że i przedszkolaki, których naturalnie ciekawi otaczający świat, będą nią zachwycone (co przetestowałam na własnej córce). Natalia przez kilka dni nie rozstawała się z tą książką, a podczas każdego oglądania ilustracji wydawała zachwycone odgłosy. Nieco mniejsze znaczenie miała dla niej treść, ale do tego ma jeszcze czas dorosnąć.

https://www.instagram.com/p/BtxnIS_if6V/?utm_source=ig_web_copy_link

Ogrody natury to jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci, jakie miałam okazję oglądać. Już sama piękna, twarda oprawa i niezwykła szata graficzna zachęcają, by sięgnąć po tę pozycję. Gdy dorzucimy do tego garść ciekawych informacji otrzymamy książkę idealną dla każdego małego odkrywcy i odkrywczyni cudów tego świata. Ogrody natury mają jeszcze jedną, oromną zaletę – nie tylko odkrywają przed dziećmi tajemniczy świat fauny i flory, ale jeszcze uwrażliwiają na piękno i pokazują, że książkowe ilustracje też mogą być sztuką. Serdecznie polecam!


Tytuł: Ogrody natury. 5 naturalnych siedlisk, 80 niezwykłych zwierząt.
Napisała: Jenny Broom
Zilustrowała: Kristjana S. Williams
Przełożyła: Ewa Chmielewska-Tomczak
Stron: 48
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Adamada
ISBN: 978-83-8118-011-5

Recenzja powstała przy współpracy z portalem Granice.pl