O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii – Weronika Górska

Albert Einstein powiedział kiedyś “Gdy wszyscy wiedzą że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś kto o tym nie wie i robi to”. Mała Czantoria nie wiedziała, że góry nie podróżują. Po prostu wstała, rozprostowała nogi i wyruszyła w drogę! O górze, która wybrała się w świat Weroniki Górskiej (Wydawnictwo Stapis, seria Literatura górska na świecie) to historia Małej Czantorii, która od wieków żyła w cieniu starszej i bardzo zarozumiałej siostry – Wielkiej Czantorii. Starsza siostra potrafiła godzinami przechwalać się swoją wielkością i opowiadać, jak wielu turystów ją odwiedza, jak bardzo jest popularna w przeciwieństwie do swej młodszej krewnej. Skromna Mała Czantoria nie mogła już znieść przechwałek i poniżania. Pewnego dnia postanowiła w końcu spełnić swoje marzenie. Zdjęła więc z siebie kolejkę linową i ludzkie siedziby i w towarzystwie kilkorga przyjaciół wyruszyła w podróż. To niemożliwe? A jednak! To, że góry tego nie robią, nie znaczy, że nie potrafią. Tak naprawdę okazało się, że podróżowanie wyszło Małej Czantorii całkiem sprawnie i szybko. Tylko czasem, gdy przysiadała na odpoczynek, ludzie dziwili się, że całe życie mieszkali na płaskim terenie, a nagle mają z okien zapierający dech w piersi widok ze szczytu góry!
 
Mała Czantoria w trakcie podróży odwiedziła Góry Świętokrzyskie, Tatry, Sudety , wykąpała się w oceanie, zakochała się i spotkała prawdziwą przyjaźń, wiele się dowiedziała o innych górach i nabrała pewności siebie. Podróż odmieniła ją i pozwoliła na zupełnie inne spojrzenie na świat, a zwłaszcza na swoją starszą siostrę.
 
Książka Weroniki Górskiej jest przeznaczona dla grupy wiekowej 7+, choć młodsze dzieci również mogą czerpać radość z lektury. Moja córka miała w trakcie czytania mnóstwo pytań, począwszy od tego, dlaczego Mała Czantoria ma takie chude nóżki Warto tu wspomnieć o edukacyjnych walorach Przygód Małej Czantorii, która jest wpleciona niejako naturalnie w całą historię, więc czyta się wszystko sprawnie i gładko. Podczas podróży Czantoria odwiedza sporo różnych gór, o których wiele się dowiaduje. Weronika Górska poruszyła tu nie tylko tematy czysto geograficzne i podróżnicze (takie jak położenie poszczególnych gór, wysokość szczytów), ale także historyczne, kulturowe i społeczne, w formie dostosowanej dla młodych czytelników. Lektura książki może być świetnym punktem wyjścia do rozmów o podróżach, historii czy wierzeniach i mitologii, a także o tak istotnych kwestiach, jak relacje między rodzeństwem, czy realizowanie własnych pragnień i dążenie do spełniania marzeń.
 
Nie mogę pominąć także fantastycznej szaty graficznej książki – nietypowej, bo robionej przez dwie ilustratorki. Za ilustracje kolorowe odpowiedzialna jest Anna Krztoń, natomiast za czarno-białe Ewelina Awato. Uwielbiam patrzeć zwłaszcza na Małą Czantorię odmalowaną przez Annę Krztoń, która lekko i powabnie skacze przez świat powiewając czarną koronką wystającą spod zielonej sukienki.
 
Polecam tę książkę zarówno małym, jak i dużym, podróżnikom i tym, którzy o podróżach jedynie marzą, miłośnikom gór i morza, po prostu wszystkim. Bo to idealna lektura na wakacje i po wakacjach, na deszczowe i słoneczne dni, na prezent i dla przyjemności
 
PS. Jest to mój pierwszy książkowy patronat i strasznie się cieszę, że to właśnie książka Weroniki była tą pierwszą, na której okładce pojawiło się logo Czytającej Mamy!

Autor:Weronika Górska
Tytuł: O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii.
Ilustracje: Anna Krztoń, Ewelina Awato
Wydawca: Stapis
ISBN: 9788379670598
Ilość stron: 88
Data wydania: 2018