Notes młodej pisarki – Ewa Nowak

Notes młodej pisarki to wyjątkowy poradnik sztuki pisania powieści przeznaczony dla nastoletnich dziewczyn, które chcą na poważnie zająć się pisaniem, doskonalić swój warsztat i skoczyć pierwszą w życiu TFP (Twoją Fantastyczną Powieść). Książka zawiera naprawdę dużo przydatnych informacji, wskazówek i ćwiczeń, które pozwolą młodej pisarce rozwinąć skrzydła i dają motywację do pracy nad sobą. To prawdziwe kompendium wiedzy o sztuce pisania, napisane w lekki, humorystyczny i niebanalny sposób.

Notes młodej pisarki

Autorką Notesu jest Ewa Nowak, pisarka, która ma na koncie kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży, zatem doskonale wie, jak osiągnąć w tej dziedzinie sukces. Świetnie czuje młodzieżowy język i potrafi dotrzeć do młodego czytelnika zarówno treścią, jak i stylem. Choć książka jest de facto poradnikiem, autorka zwraca się do czytelniczki, nie jak do uczennicy, ale jak do koleżanki. Zebrane w książce porady i ćwiczenia nie są nudnymi lekcjami do odrobienia, ale wyzwaniem i dobrą zabawą. Książka staje się sekretnym notesem (trochę z przymrużeniem oka, trochę na poważnie), który ma posłużyć młodej pisarce do napisania i wydania książki. Młoda pisarka może zapisywać w nim nie tylko swoje pomysły, ale i rozterki, problemy, historie  i osoby warte zapamiętania, miejsca, które trzeba odwiedzić i wszystko to, co przyda się w trakcie pracy nad powieścią. Ponadto Notes uczy jak konstruować bohaterów, budować fabułę, daje mnóstwo świetnych inspiracji i przykładów.

Książka jest podzielona na piętnaście rozdziałów. Każdy z nich porusza konkretny temat m.in. o bohaterze, fabule, miejscu akcji, dialogach, języku, narratorze, a także o tym, jak być pisarką, czy jak wydać powieść. Ewa Nowak nie zapomniała także o tych dziewczynach, które są bardziej zaawansowane i przyswoiły już sobie podstawy warsztatu pisarskiego. Dla nich przygotowała porady jak nie dać się zniechęcić do dalszego pisania, jak radzić sobie z krytyką, także tą wewnętrzną, a nawet jak przeprowadzić rozmowę z wydawcą.

Jeśli miałabym wybrać trzy zalety Notesu, to z pewnością byłoby to idealne dopasowanie do grupy docelowej (język, styl, poziom), kompleksowość zagadnień (od planu ramowego aż po rozmowę z wydawcą) i komiksowe ilustracje Agaty Dębickiej, które wprowadzają odrobinę dobrego humoru do całej treści. Dla kogo jest ta książka? Z pewnością dla wszystkich dziewcząt, które marzą o pisaniu, próbują swoich sił, piszą do szuflady lub publikują w internecie, a także dla tych, które chciałyby pisać, a nie wiedzą od czego zacząć. Poradnik jest pisany typowo dla nastolatek, ale myślę, że początkujące dorosłe pisarki też znajdą w nim coś dla siebie. Jednakże jeśli chodzi o samą zawartość merytoryczną nie różni się wiele od innych, podobnych poradników, więc dziewczyny, które mają już taką lekturę za sobą, mogą w książce Ewy Nowak nie znaleźć wiele dla siebie. Z drugiej strony Notes młodej pisarki może być dobrym wstępem do bardziej zaawansowanej książki Twórcze pisanie dla młodych panien Izabeli Filipiak, po którą warto sięgnąć, by jeszcze bardziej rozwinąć pisarskie skrzydła.


Autor: Ewa Nowak
Tytuł: Notes młodej pisarki
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2018
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788328122239 
Liczba stron: 208

Recenzja powstała w ramach współpracy z portalem Granice.pl