Nigdy, nigdy, nigdy – Linn Strømsborg

„Nigdy, nigdy, nigdy” Linn Strømsborg to opowieść o kobiecie, która nie chce zostać matką i konsekwentnie trzyma się swojej decyzji, choć inne jej koleżanki, a w końcu też najlepsza przyjaciółka, zachodzą w ciąże i zakładają rodziny. Nie zmienia zdania nawet, gdy jej ukochany, z którym od wielu lat tworzyła udany związek, odchodzi od niej właśnie ze względu na to, że poczuł się gotowy na ojcostwo. Sprawy nie polepsza fakt, że wszyscy naokoło, z jej matką na czele, oczekują, że w końcu zajdzie w ciążę, bo przecież zegar biologiczny tyka i trzeba się w końcu zdecydować. Wszyscy znajomi zdają się być już o krok do przodu, a tylko ona uparcie trzyma się tego, że nigdy, nigdy, nigdy – jakby nie chciała do tego dojrzeć.

Główna bohaterka wiele miejsca poświęca nie tylko na analizę własnych wyborów i związanej z tym historii swojej rodziny i swojego dzieciństwa i dorastania, ale również na obserwacje znajomych i przyjaciół, którzy posiadają dzieci. Wiele tu trafnych uwag i bardzo prawdziwych wniosków na temat tego, dlaczego decydujemy się na posiadanie dzieci i co się z tym wiąże. Bohaterka nieustannie prowadzi ze sobą dialog, zastanawia się, drąży temat i upewnia się, że droga, jaką wybrała, jest właściwa, choć prowadzi pod stromą górę obrośniętą cudzymi oczekiwaniami i społecznym ostracyzmem.

Ta książka niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Ja zawsze wiedziałam, że chcę mieć dzieci, a mimo wszystko zastanawiam się czasem, jak by to było podążyć inną drogą? Cieszę się, że mogłam zajrzeć przez uchylone drzwi do świata kobiety, która zostać matką nigdy nie zamierza i zobaczyć, że w gruncie rzeczy nie różnimy się od siebie tak bardzo. Niezależnie od podjętego wyboru zawsze będziemy się zastanawiać, co by było gdyby? A chodzi przecież o to, by po prostu być ze swoim wyborem szczęśliwą i żyć w zgodzie ze sobą. Tylko tyle i aż tyle.


Grafika pochodzi z materiałów Wydawcy.


Jeśli podobała Ci się ta recenzja – postaw mi kawę!

 Postaw mi kawę na buycoffee.toTytuł: Nigdy, nigdy, nigdy
Autor: Linn Strømsborg
Tłumaczenie: Karolina Drozdowska
Wydawnictwo: ArtRage
ISBN: 978-83-67515-06-1
Liczba stron: 280
Rok wydania: 2022