Martw się mniej – Rachel Brain – PODCAST 01

Cześć!

Mam dzisiaj dla Was coś specjalnego: pierwszy odcinek mojego podcastu, w którym mówię o książce Rachel Brain Martw się mniej (Wydawnictwo Debit).

Podcast możecie wysłuchać na platformie Spotify:

 

i na platformie Anchor:

 

Jestem ogromnie podekscytowana i bardzo ciekawa Waszych wrażeń. Będę wdzięczna za każdy komentarz i każdą uwagę. Tak jak mówiłam w podcaście – to dla mnie pewnego rodzaju wyjście ze strefy komfortu i próba zrobienia czegoś nowego, co do tej pory było dla mnie niewyobrażalne. Okazało się to naprawdę ciekawe, rozwijające i fajne (poza tym, że ogromnie czasochłonne)! Mam nadzieję, że spodoba się Wam możliwość odsłuchania moich recenzji. Zapraszam 🙂

Deskrypcję pierwszego odcinka znajdziecie poniżej.

 

Martw się mniej – materiały graficzne:

Materiały graficzne pochodzą ze strony Wydawnictwa Debit.

 

Deskrypcja podcastu:

Witajcie w pierwszym odcinku mojego podcastu. Miło mi Was tutaj gościć i mam nadzieję, że taka forma recenzowania książek będzie dla was ciekawa. Ja sama odkryłam książkowe podcasty dość niedawno i stałam się ich fanką. Dzięki temu, że mogę wysłuchać recenzji podczas sprzątania, gotowania, czy jazdy samochodem, jestem z książkami bardziej na bieżąco. Jeśli trafiliście tu z mojej strony lub fanpage’a Czytająca Mama to bardzo się cieszę, a jeśli jesteście tu przypadkowo, to zapraszam serdecznie na moją strone na facebook.com/czytajacamama oraz na grupę Czytające Mamy – Czytające dzieci.

Jeszcze tytułem wstępu kilka słów o czym będę przez kilka pierwszych odcinków opowiadać. Czytam ostatnio ksiażki, które pomagają dzieciom oswajać uczucia i emocje, regulować stres czy ćwiczyć uważność. Myślę, że w dzisiejszym świecie to bardzo ważne umiejętności, które pomogą w przyszłości moim dzieciom być bardziej świadomymi i szczęśliwymi dorosłymi. Poza tym ja sama bardzo wiele uczę się z tych książek i jestem pewna, że wy też na nich skorzystacie.

Dziś opowiem wam o książce „Martw się mniej. Jak odnaleźć siłę, spokój i oswoić lęk” – Rachel Brain w przekładzie Marii Antoniny Jaszczurowskiej. Książka niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Debit. Rachel Brain możecie kojarzyć z innej książki „Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze”. Swoją drogą to również świetna pozycja, napisana w podobnym stylu, jak Martw się mniej i również serdecznie ją polecam.

Martw się mniej – jak sugeruje już sam tytuł – to książka o lęku, napisana dla tych, którzy odczuwają strach, martwią się, boją i czasami nie umieją sobie poradzić z silnymi emocjami. 

Książka jest rekomendowana dla dzieci od 6 lat, jednak myślę, że tak naprawdę to książka dla każdego, niezależnie od wieku, bo przecież lęk i związany z nim stres dotyka każdego z nas, bez wyjątku. Umiejętność radzenia sobie ze stresem i lękiem jest bardzo ważna i im szybciej nasze dzieci nauczą się tego, tym lepiej dla nich i dla nas. Wiem coś o tym, bo choć jestem dorosła, wciąż dopiero się tego uczę, a wolałabym nauczyć się tego już w dzieciństwie. 

Na szczęście dziś możemy naszym dzieciom pokazać książkę Martw się mnie, która pomaga zrozumieć, oswoić i poradzić sobie z lękiem. Autorka pokazuje, że lęk jest to jedna z emocji, które odczuwamy na co dzień i jest to emocja zupełnie naturalna i potrzebna. Mało tego – bez lęku bardzo trudno byłoby nam żyć. To właśnie poprzez lęk nasz mózg informuje nas o zagrożeniach i niebezpieczeństwach. Nie odczuwając strachu moglibyśmy podejmować zbyt wiele ryzykownych zachowań i nie zdawalibyśmy sobie sprawy z ich konsekwencji.

W kolejnych rozdziałach książki dowiadujemy się, że lęk jest częścią systemu alarmowego naszego organizmu, uczymy się,  jak go rozpoznać, jakie towarzyszą mu objawy oraz kiedy bywa problematyczny – przede wszystkim wtedy, gdy nie potrafimy nad nim zapanować i przez to unikamy różnych aktywności. Rachel Brain pokazuje świetne przykłady, które mogą przemówić do każdego dziecka – na przykład gdy ktoś bardzo chciałby wziąć udział w pidżama party z przyjaciółmi, ale boi się, że w trakcie zabawy puści bąka i przez to odpuszcza kompletnie spotkanie z przyjaciółmi – wówczas lęk okazuje się być dużą przeszkodą w życiu.

W dalszej części książki Autorka wyjaśnia między innymi jak działa ludzki mózg i skąd się bierze lęk oraz podaje proste sposoby na to, jak go oswoić. Przede wszystkim podkreśla, że najważniejsze jest rozpoznanie leku i mechanizmów, które do niego prowadzą, a także dbanie o swoje podstawowe potrzeby – jedzenie, picie, spanie, odpoczynek, ruch. Żeby pozbyć się niektórych objawów lęku wystarczą te proste działania. Ale jeśli mimo dbania o siebie i świadomości tych mechanizmów stres i lęk wciąż przeszkadzają w normalnym życiu, wówczas trzeba sięgnąć do specjalnej skrzynki z narzędziami, którą stworzyła Rachel Brain, by pomóc nam pracować nad strachem. Tymi narzędziami są oddech, uważność, relaksacja, wizualizacja, zapisywanie swoich zmartwień, czy pozytywne relacje z innymi ludźmi. Autorka nie zapomniała również podkreślić, jak ważne jest szukanie wsparcia, gdy problemy z lękiem staja sie naprawde poważne.

Ogromnym plusem tej publikacji jest jej forma. Rachel Brain mówi o tak trudnych tematach z niezwykłą lekkością i łatwością dzięki temu, że książka jest skonstruowana tak, jak komiks. Mamy tu bardzo proste, wręcz schematyczne rysunki, bardzo uproszczoną kolorystykę i różne kroje pisma, by jeszcze bardziej podkreślić i uwypuklić najważniejsze rzeczy. Treść została zredukowana do minimum, właściwie jest to sama esencja tego, co można powiedzieć o lęku i sposobach na jego pokonanie. Mimo tak prostej formy Autorka stworzyła różnorodne postacie – zarówno pod względem koloru skóry, jak i niepełnosprawności. Jednym z bohaterów komiksu jest sam lęk pod postacią szarej chmurki, co sprawia, że znacznie łatwiej jest go sobie zwizualizować i wykorzystać to w przyszłości. Dzięki tym wszystkim zabiegom książkę czyta się lekko i przyjemnie, a wiedza na temat lęku i sposobów radzenia sobie z nim po prostu zostaje w głowie.

Jestem przekonana, że każdy, kto sięgnie po tę książkę, niezależnie od wieku, naprawdę wiele skorzysta. Polecam z całego serca wszystkim dzieciakom, dla których lektura Martw się mniej może być fajnym wprowadzeniem w temat Mindfulness, samoregulacji czy medytacji, i właśnie o tych tematach będę mówiła w kolejnych odcinkach.

Za egzemplarz recenzencki Martw się mniej dziękuję Wydawnictwu Debit.

Zdjęcia ze środka książki znajdziecie na www.monikawitczak.pl oraz na Facebooku i Instagramie Czytająca Mama. Zapraszam serdecznie i dziękuję, że wysłuchaliście pierwszego odcinka podcastu do końca. Dla mnie nagranie tego odcinka to też było wyjście ze swojej strefy komfortu, spróbowanie czegoś nowego i ćwiczenie pewności siebie. 

Do usłyszenia w kolejnym odcinku!