Łopianowe Pole – Katarzyna Ryrych

Katarzyna Ryrych to prawdziwa czarodziejka, mistrzyni magii słowa, co udowodniła już nie raz, choćby w świetnym Królu i Pepie w raju. W nagrodzonym przez Polską Sekcję IBBY Łopianowym Polu autorka zowu pokazuje kunszt i przenosi czytelników do magicznego podwórka, gdzie wszystko jest możliwe.

Zaczarowane podwórko

Tytułowe Łopianowe Pole to duża łąka przy której stoi kilka starych, pamiętających czasy wojny, kamienic, otaczających małe podwórko. Podwórko jakich wiele, a jednak w porównaniu do innych – zupełnie niezwykłe. Inne podwórka, zwłaszcza przy dużych, nowoczesnych osiedlach, świecą pustkami. Rzadko można tam kogoś spotkać. Podwórko przy Łopianowym Polu ciągle tętni życiem. Dziewczynki grają w klasy, chłopcy biegają za piłką na boisku, dorośli nie stoją nad nimi i pozwalają na swobodną zabawę. Tylko Czarownica ma na wszystkich oko i od czasu do czasu robi swoje czary. Dzieci przeżywają zwykłe-niezwykłe przygody i rozwiązują dręczące je problemy. Świat rzeczywisty przeplata się tam ze światem magicznym. Na Łopianowym Polu nie ma rzeczy niemożliwych. W każdej chwili może się wydarzyć wszystko. Nikt nie dziwi się magii, bo tam magia to tak naprawdę rzeczywistość.

Współczesna baśń retro

Katarzyna Ryrych stworzyła prawdziwą współczesną baśń w stylu retro. Przedstawiony w niej świat nie jest jednak bajkowy i piękny, bywa wręcz trudny i ciężki, zwłaszcza dla dzieci, które muszą borykać się z wieloma problemami. Autorka porusza bardzo poważne tematy, m.in. śmierć bliskiej osoby, choroba nowotworowa, niepełnosprawność, nadużywanie alkoholu, a także różne kwestie społeczne – zbiórki społeczne na schronisko dla zwierząt, recykling zabawek itp. Ubiera problemy w baśniową stylistykę i przedstawia je z perspektywy dziecka tak, że nie wiadomo, gdzie zaczyna się, a gdzie kończy dziecięca wyobraźnia. Czy Czarownica naprawdę potrafi czarować? Czy nowy lokator DrAKula jest prawdziwym wampirem? Czy stary kot naprawdę potrafi mówić?

 

Łopianowe Pole to ciepła, dobra i pozytywna opowieść, pełna aluzji i symboli, z której bardzo wiele można wyczytać między wierszami. To tak naprawdę bajka terapeutyczna, która przekazuje dzieciom bardzo ważne życiowe prawdy w łatwy i dostępny sposób. Tekst Katarzyny Ryrych doskonale uzupełniają sugestywne ilustracje Grażyny Rigall, pięknie prezentujące się na kredowym papierze. Całość prezentuje się naprawdę bardzo dobrze, nic więc dziwnego, że książka została nagrodzona Nagrodą Polskiej Sekcji IBBY. 

Źródło ilustracji: materiały wydawcy

Tytuł: Łopianowe Pole
Autor: Katarzyna Ryrych
Ilustracje: Grażyna Rigall
Wydawnictwo: Adamada
Stron: 128
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7420-838-3

Recenzja powstała w ramach współpracy z portalem