Koparka i Kwiat oraz Koparka i Kaczuszka – Joseph Kuefler

Co się stanie, gdy wielka, silna maszyna budownicza spotka delikatny kwiat? Czy pozostałe maszyny zgodzą się, by na placu budowy zamieszkała mała kaczuszka? Koparka i Kwiat oraz Koparka i Kaczuszka to piękne, wzruszające i uczące empatii propozycje dla najmłodszych od Wydawnictwa Frajda 💛

Książeczki o przygodach Koparki to seria przeznaczona dla najmłodszych autorstwa Josepha Kueflera. Na razie w jej skład wchodzą dwa tytuły: Koparka i Kwiat oraz Koparka i Kaczuszka. Książeczki opowiadają o przygodach ogromnych maszyn budowniczych, które codziennie sumiennie wykonują swoje obowiązki – budują miasto. Nie są to jednak typowe opowieści skupione na czynnościach związanych z budowaniem, jakich wiele na półkach księgarń. Wyjątkowość tych dwóch tytułów polega na tym, że opowiadają o… emocjach.

Koparka jest wyjątkową maszyną budowlaną – potrafi dostrzec piękny kwiat na środku placu budowy, podczas gdy inne maszyny zajęte są tylko pracą. Postanawia się nim zaopiekować i robi to z wielkim oddaniem. Codziennie podlewa roślinkę, osłania ją od wiatru, śpiewa kołysanki na dobranoc. Podobnie, gdy na placu budowy pojawia się mała kaczuszka, która zgubiła mamę. Koparka opiekuje się nią i już wkrótce wszystkie maszyny budowlane, które początkowo były kaczuszce niechętne, stają się jej rodziną. W obu częściach książki w pewnym momencie następuje moment dramatyczny – w pierwszej części kwiat zostaje ścięty, w drugiej – kaczuszka odlatuje i nie wraca. Na szczęście wszystko kończy się happy endem. Można więc powiedzieć, że książeczki są wypełnione po brzegi różnymi emocjami, które mały czytelnik przeżywa razem z Koparką. 

Muszę też wspomnieć o oprawie graficznej książki. Ilustracje mnie osobiście bardzo przypadły do gustu, podobały się również mojemu młodszemu dziecku. Nie są przeładowane, raczej oszczędne w formie, a wiele mówiące w treści. Podoba mi się, jak zostały odmalowane emocje wielkich maszyn. Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić, to widok zbudowanego miasta, gdzie nie ma ani odrobiny zieleni czy wolnej przestrzeni. Ale rozumiem, że autorowi chodziło o podkreślenie dramatyzmu sytuacji. Całość jest na duży plus, więc przymykam oko na te urbanistyczne niedociągnięcia.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Monika Witczak (@czytajacamama)

Koparka i Kwiat oraz Koparka i Kaczuszka to piękne i mądre książeczki dla najmłodszych, które uczą, że życzliwość, troska i dobro mają wielką moc i każdy, nawet wielka, silna maszyna, mogą okazywać uczucia, troszczyć się o innych i mieć wielkie serce. Bardzo podoba mi się tu pokazane w prosty sposób, że warto być uważnym na innych, patrzeć dalej i dostrzegać piękno nawet na placu budowy. Polecam serię dla każdego dziecka 2+, ale w szczególności polecam ją chłopcom. To cudowne, że powstaje coraz więcej książeczek skierowanych do nich, w których mogą zobaczyć nie tylko jak buduje się dom czy jeździ samochodem, ale też to, że można odczuwać różne uczucia i okazywać innym empatię i troskę. 


Jeśli podobała Ci się ta recenzja – postaw mi kawę!

 Postaw mi kawę na buycoffee.to


Autor: Joseph Kuefler

Ilustracje: Joseph Kuefler

Premiera: 1 czerwca 2022

Tłumaczenie: Emilia Kiereś

Redakcja: Karol Francuzik

Korekta: Małgorzata Kuśnierz

Tytuł oryginału: The Digger and the Duckling

Język oryginału: angielski

Twarda oprawa

Wiek: 2+

ISBN: 978-83-8195-995-7

 

Autor: Joseph Kuefler

Ilustracje: Joseph Kuefler

Premiera: 1 czerwca 2022

Tłumaczenie: Emilia Kiereś

Redakcja: Karol Francuzik

Korekta: Małgorzata Kuśnierz

Tytuł oryginału: The Digger and the Flower

Język oryginału: angielski

Twarda oprawa

Wiek: 2+

ISBN: 978-83-8195-996-4