Kiedyś – Alison McGhee, Peter H. Reynolds

Niesamowitą sztuką jest napisać książkę obrazkową dla dzieci, która wgniata w fotel dorosłych i przekazuje podprogowo naładowaną ogromnym ładunkiem emocjonalnym prawdę życiową. Alison McGhee to prawdziwa czarodziejka nastroju i mistrzyni słowa. Kiedy zamknęłam ostatnią stronę Kiedyś, moja córka ze łzami w oczach powiedziała: „Mamo, nie wiedziałam, że są takie książki, przy których można się tak wzruszyć”.

Kiedyś to piękna, ciepła i wzruszająca opowieść o miłości matki i córki. To bardzo oszczędna w słowach opowieść o kwintesencji macierzyństwa i wielkim cyklu życia. Dokładnie w osiemnastu zdaniach Alison McGhee przekazała ogrom doświadczeń kobiet: matki i córki. Autorka w genialny sposób zamknęła w tak krótkiej i oszczędnej formie tak ogromny ładunek emocjonalny, na dodatek zrozumiały nawet dla kilkuletnich dzieci.

Dla mnie to kwintesencja najlepszej jakości literatury dla dzieci. To właśnie to, czego szukam niestrudzenie w różnych książkach dziecięcych, a reakcje mojej córki i prośby o czytanie Kiedyś w kółko to najlepsza rekomendacja.


Autor: Alison McGhee
Tytuł: Kiedyś
Ilustracje: Peter H. Reynolds
Tytuł oryginalny: Someday
Tłumacz: Iwona Mączka
ISBN: 978-83-65796-58-5
Liczba stron: 48
Rok: 2018
Wydawnictwo: Mamania