Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci – Kathy Wollard

Każdy rodzic prędzej czy później usłyszy z ust swojego dziecka pytanie, które podważy wszystkie lata jego edukacji. Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego w kąpieli marszczą nam się palce? Dlaczego w muszli słychać szum morza? Dlaczego kiedy przyglądamy się księżycowi, widzimy ludzką twarz? Dlaczego zebry mają paski? Dlaczego ludzie nie mają ogonów? Pęd do wiedzy, bardzo wyostrzony zmysł obserwacji świata i olbrzymia wyobraźnia sprawiają, że dzieci potrafią naprawdę zaskoczyć, wymyślając pytania, na które nie od razu znajdziemy odpowiedź. Tylko czekam, aż Natka zacznie sypać takimi pytaniami, jak z rękawa. I już się ich nie obawiam, bo mam takie źródło wiedzy, które bez problemu zaspokoi jej ciekawość.

 

jak-to-mozliweJak to możliwe? to wydana w 1993 roku książka zawierająca odpowiedzi na 173 pytania nadesłane przez dzieci z różnych stron świata do redaktorów amerykańskiego dziennika “Newsday”. Przez ponad 20 lat książkę wydano w 11 krajach i kilkakrotnie wznawiano, aby odpowiedzi zawierały informacje zgodne z obecnym stanem wiedzy naukowców. Najnowsze wydanie Jak to możliwe? zawiera najobszerniejsze komentarze wybitnych specjalistów z wielu dziedzin, którzy na ponad 400 stronach wyczerpująco odpowiadają na najdziwniejsze nawet dziecięce pytania.

Wiedza na luzie

Największym atutem książki jest jej przystępność. Jak to możliwe? jest napisana lekko i z humorem. Mimo niekiedy trudnych tematów, wymagających zrozumienia zjawisk fizycznych, chemicznych czy astronomicznych, poruszane problemy są wytłumaczone bardzo przystępnym językiem. Dzieci w wieku szkolnym nie będą miały problemu z jej zrozumieniem. Książka podzielona jest na siedem działów dotyczących ludzkiego ciała, fauny i flory, kosmosu i planety Ziemi, zjawisk fizycznych i przyrodniczych oraz pogody. Przy każdym pytaniu, oprócz tekstu wyjaśniającego dany problem, znajdują się komentarze lub ciekawostki związane z tym zagadnieniem oraz dodatkowo bardzo zabawne ilustracje w formie mini-komiksu.

Forma, w jakiej podana jest wiedza, na pewno przypadnie do gustu każdemu małolatowi. Książka nie tylko podaje gotowe odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania, ale również rozbudza dalszą ciekawość świata i skłania do samodzielnego odkrywania jego zagadek. Autorka Jak to możliwe? – Kathy Wollard – zachęca do zadawania własnych pytań i wysyłania ich na jej skrzynkę mailową. Każde z nich ma szansę na publikację w kolumnie “How Come” w “Newsday”, a najlepsze – na ukazanie się w kolejnej edycji książki. To naprawdę świetny pomysł, by współautorami książki były dzieci, a nie tylko dorośli. Bo żaden dorosły nigdy nie dorówna w zadawaniu pytań ciekawskim dzieciakom.

Tylko dla dzieci?

A na koniec najważniejsze: Jak to możliwe? to książka interesująca i wciągająca nie tylko dla dzieci. Również dorośli będą nią zachwyceni. Książka porusza takie zagadnienia, o których sami na co dzień nie myślimy, bo nie mamy na to czasu czy ochoty. Zagłębianie się w każde kolejne pytanie sprawia, że chcemy wiedzieć więcej! Naturalna ciekawość świata i dziecięce dziwienie się rzeczywistością to najbardziej pozytywny skutek uboczny tej książki. Wiem to na własnym przykładzie: jak tylko dostałam tę książkę, nie mogłam się od niej oderwać, a każde kolejne pytanie zaskakiwało mnie coraz bardziej. Już nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła czytać ją razem z Natką. Jestem pewna, że będziemy się świetnie bawić. A już na pewno ja się będę świetnie bawić!

Polecam nawet tym rodzicom, którzy nie sięgają po lekturę zbyt często – naprawdę warto! To świetny pomysł na prezent.


Tytuł: Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci
Tytuł oryginału How Come? Every Kid’s Science Questions Explained
Autor: Kathy Wollard
Tłumaczenie: Joanna i Adam Skalscy
Data wydania: 2016
ISBN: 9788380694576
Liczba stron: 416

Recenzja powstała w ramach współpracy z portalem

logo granice.pl