Pola Negri

Idol. Pola Negri – Marta Kowerko-Urbańczyk, Justyna Styszyńska

Polska ikona kina niemego przybliżona najmłodszym.

Pola Negri (Apolonia Chałupiec) to gwiazda teatru i kina niemego z początku XX wieku. Urodzona w Polsce, zrobiła karierę najpierw w ojczyźnie przybierając pseudonim sceniczny na cześć swojej ulubionej poetki, następnie swoim talentem podbiła Hollywood i cały świat. W kolejnej książce z serii Idol Marta Kowerko-Urbańczyk (tekst) i Justyna Styszyńska (ilustracje) przybliżają postać Poli Negri najmłodszym czytelnikom dzięki fantastycznej formule książki – obok historii gwiazdy i ciekawych ilustracji pojawia się to, co dzieciaki uwielbiają najbardziej – naklejki i zadania do wykonania.

Pola Negri

Gwiazda niemego kina

W książce znajdziemy informacje o trudnym dzieciństwie aktorki, początkach jej kariery oraz o okresie największego sukcesu. Czytelnicy mogą się przekonać, jak długą drogę musiała przejść Apolonia Chałupiec, by stać się sławną Polą Negri. Przy okazji mogą dowiedzieć się, jak wiele pracy wymaga aktorstwo i jak zdolną i kreatywną kobietą była Pola Negri.  

Obok informacji o samej gwieździe niemego kina dzieci mogą też przeczytać o wielu ciekawostkach związanych z historią samego kina. Razem z Polą Negri będą mogły zaprojektować kostiumy filmowe i afisze, zaprojektować studio filmowe, poznać zasady tańca scenicznego, czy zobaczyć, jak wygląda rolka taśmy filmowej i dodać do niej odpowiednie kadry. Dopełnieniem całości jest umieszczony w książce kod QR, dzięki któremu dzieci mogą zobaczyć fragment filmu z Polą Negri w roli głównej i na własne oczy przekonać się, jak wygląda nieme kino.

Idol. Pola Negri

Fenomen książek z serii Idol: naklejki!

Największe zainteresowanie dzieci w trakcie lektury wzbudzają oczywiście naklejki. Autorki doskonale o tym wiedzą, dlatego przygotowały tak wiele ciekawych zadań, dzięki którym młodzi czytelnicy mogą utrwalić zdobytą w czasie lektury wiedzę przez samodzielne działanie. To ogromny plus tej publikacji (podobnie jak innych książek z tej samej serii), który nadaje jej unikatowości i kreatywności. Należy tu wspomnieć szczególnie o wielkim talencie Justyny Styszyńskiej, odpowiedzialnej w książce za szatę graficzną. Pola Negri, która wyszła spod jej ołówka, wygląda niemal jak żywa, idealnie oddana w swej mimice i charakterystycznych pozach. 

 

Książka jest przeznaczona dla dzieci 9+ i myślę, że właśnie takie dzieci wyniosą z lektury najwięcej. Mimo wielu ilustracji i naklejek na kartach książki jest też sporo tekstu i informacji, które właśnie dla tej grupy wiekowej będą idealne do przyswojenia. Również dorośli mogą znaleźć w książce wiele ciekawostek, z którymi być może wcześniej się nie zetknęli, dlatego z czystym sercem mogę polecić tę książkę każdej fance i każdemu fanowi kina, niezależnie od wieku – to rozrywka i nauka dla całej rodziny.


Kategoria wiekowa: 9+
Tekst: Marta Kowerko – Urbańczyk
Ilustracje: Justyna Styszyńska
Liczba stron: 28
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Widnokrąg