Heartstopper tom 1

Heartstopper. Tom 1-3 – Alice Oseman

Ciepła i wrażliwa historia o nastoletniej miłości.

Jeśli miłość rodząca się pomiędzy dwoma chłopcami Cię przeraża to… czytaj dalej. 

Tak, to opowieść o miłości dwóch chłopców. Zanim uznasz, że to nie jest lektura dla Ciebie lub zastanawiasz się, czy będzie właściwa dla twoich dorastających dzieciaków – po prostu przeczytaj do końca.

Heartstopper 1

Love story

Pisząc krótko i nie zdradzając zbyt wiele z fabuły: Heartstopper to historia rodzącego się uczucia między Charliem (chłopcem, który był w szkole dręczony i hejtowany za wyoutowanie się – czyli publiczne przyznanie się do swojej orientacji seksualnej), a Nickiem – popularnym zawodnikiem szkolnej drużyny rugby. Chłopcy zaczynają się przyjaźnić gdy przypadkowo zostają posadzeni w tej samej ławce. Charlie dość szybko zakochuje się w przyjacielu, choć jest przekonany, że Nick jest heteroseksualny i nic z tej miłości nie wyjdzie. Z kolei u Nicka rodzące się uczucie powoduje, że zaczyna zastanawiać się nad swoją orientacją seksualną i nad tym, kim właściwie jest. W kolejnych tomach komiksu chłopcy stają się sobie coraz bliżsi. Nie obejdzie się również bez większych i mniejszych problemów, coraz więcej dowiadujemy się też o najbliższych przyjaciołach Charliego i Nicka, m. in. o transpłciowej Elle, czy parze lesbijek Tarze i Darcy. 

Heartstopper

Historia Charliego i Nicka to bardzo ciepła i delikatna opowieść o rodzącej się miłości, odkrywaniu siebie i poszukiwaniu własnej tożsamości. Autentyczni i sympatyczni bohaterowie sprawiają, że fabuła staje się bardzo uniwersalna i przestaje mieć znaczenie jakiej płci czy orientacji są postacie. Każdy nastolatek znajdzie na kartach tego komiksu odbicie własnych rozterek i problemów. Ja mam już nastoletnie czasy dawno za sobą, a perypetie tej dwójki chłopców naprawdę mnie zaczarowały. Myślę, że dla młodej społeczności LGBT+ to jest bardzo ważny komiks – normalizujący osoby homoseksualne, pokazujący ich zwykłe życie, małe i duże problemy, a przy tym bardzo ciepły i pozytywny. Jeśli mi zrobiło się ciepło na sercu po przeczytaniu go, to mogę sobie tylko wyobrazić, jak po lekturze może poczuć się tęczowy nastolatek.

Heartstopper

Myślę, że warto tutaj dodać, że “odkrywanie własnej tożsamości seksualnej i orientacji” nie polega na tym, że bohaterowie komiksu bez przerwy uprawiają seks w różnych konfiguracjach. Seksualność nie jest tożsama z seksem, to pojęcie dużo szersze, odnoszące się do wszystkich aspektów związanych z płcią człowieka. Bohaterowie Heartstopper odkrywają siebie i swoje uczucia, jak również pociąg seksualny, ale na kartach komiksu jest to pokazane bardzo delikatnie i z wyczuciem. Piszę o tym dlatego, że czytają mnie przede wszystkim rodzice i jestem świadoma tego, że każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, więc chce również chronić go przed nieodpowiednimi treściami. Popularne seriale o nastolatkach (mam na myśli m.in. Sex Education czy Euforię) pokazują bardzo odważne sceny, więc rozumiem, że istnieje prawdopodobieństwo, że kolejny popularny tytuł dla nastolatków również pójdzie tym tropem. Pragnę więc uspokoić wszystkich rodziców: w Heartstopper nie ma scen seksu, a sam komiks jest dedykowany osobom od 12 roku życia.

Heartstopper

Autorka komiksu, urodzona w 1994 roku Alice Oseman, zadebiutowała w wieku 17 lat i od razu podpisała kontrakt z dużym wydawnictwem – HarperCollins. Jest utalentowaną młodą rysowniczką i pisarką, która podbija serca nastolatków i “młodych dorosłych” (Young Adults). I nic dziwnego, ponieważ Oseman cechuje się dużą wrażliwością i delikatnością, a jej historie są po prostu ciekawe i dobre. W Polsce komiks ukazał się nakładem wydawnictwa Jaguar, w przekładzie Natalii Mętrak-Rudej. Niestety nie mogę ocenić polskiego wydania papierowego, ponieważ komiks czytałam w aplikacji EmpikGo. Sam e-book czytało mi się bardzo dobrze, tylko strasznie szybko 🙂  Warto wspomnieć, że niedługo ukaże się serial Netflixa o tym samym tytule na podstawie komiksu Oseman. 

Sama warstwa graficzna Heartstopper mi osobiście przypadła do gustu. Rysunki są czarno-białe, w lekko mangowej konwencji. Kadry skupiają się przede wszystkim na postaciach, tła są tu drugorzędne, często uproszczone i rozmyte, choć zdarzają się też kadry z dużą ilością szczegółów i bardzo dopracowane. Postacie też czasem wyglądają jakby były rysowane na szybko, z małą dbałością o detale i szczegóły. Miłośnicy dopracowanych i perfekcyjnych ilustracji mogą nie być usatysfakcjonowani, ale treść wynagradza braki graficzne z nawiązką. Nie jest to komiks do patrzenia i podziwiania, ale też autorka nie udaje, że tak jest. Przez fabułę leci się dość szybko, więc mnie nic nie przeszkadzało.

Heartstopper

Na pewno sięgnę po kolejne tomy komiksu (w czerwcu ukaże się 4 tom), bo historia Charliego i Nicka bardzo mnie oczarowała i poruszyła czułe struny w moim sercu. Myślę, że po komiks mogą sięgnąć nastolatki o każdej orientacji i odnajdą w nim naprawdę wiele dobrego. Wierzę, że literatura ma wielką moc – w tym przypadku moc zrozumienia, że LGBT+ to nie ideologia, ale zwykli ludzie o dokładnie takich samych potrzebach i problemach, jak każdy z nas. I cieszę się, że wreszcie w Polsce jest taki komiks, który w taki piękny i czuły sposób pokazuje tęczową młodzież.


Grafiki pochodzą z materiałów promocyjnych „Heartstopper. Tom 1” na stronie Wydawnictwa Jaguar


Tytuł: Heartstopper
Tytuł oryginału: Heartstopper
Autor: Alice Oseman
Ilustracje: Alice Oseman
Rok wydania: 2021/2022
Kategoria wiekowa: 12+
Seria: Heartstopper