Gutek i potwory – Jaume Copons, Liliana Fortuny

Książka to nie potwór… ale potwory żyją w książkach!

 


Pan Flat nadchodzi

Cześć! Jestem GUTEK ZAWADA. Może jeszcze o tym nie wiesz, ale wcześniej czy później musimy się zaprzyjaźnić. Do niedawna byłem całkiem normalnym dzieciakiem: chodziłem do szkoły, gubiłem wypracowania, miałem bałagan w pokoju… Pewnego dnia jednak poznałem PANA FLATA i wszystko się zmieniło. A, prawda, nie masz przecież pojęcia, kim jest Pan Flat. Powiem Ci tylko tyle, że jest potworem i odkąd zamieszkał w moim pokoju, życie stało się zabawniejsze i lepsze. W dodatku pełne zakręconych przygód!

Dziewięcioletni Gutek to zwyczajny chłopak, który chodzi do podstawówki. Nie lubi sprzątać swojego pokoju, nie cierpi, gdy tata wygłasza mu wykładziki na temat odpowiedzialności, a mama nieustannie przypomina o sprzątaniu. Przez gigantyczny bałagan często ma problemy z pracami domowymi i ciągle o czymś zapomina. Jednak pewnego dnia w życiu Gutka wszystko się zmienia. W jego ręce wpada tajemniczy pluszak, który okazuje się… prawdziwym potworem! Na szczęście Pan Flat nie jest złowrogim potworem (skąd w ogóle pomysł, że potwory są złe?), tylko bardzo mądrym i oczytanym potworem książkowym. Dzięki znajomości z Panem Flatem Gutek staje się bardziej odpowiedzialnym, trzymającym porządek i odrabiającym lekcje chłopcem – a wszystko po to, by utrzymać w tajemnicy to, że w jego pokoju zamieszkały… potwory! Gutek postanawia pomóc Panu Flatowi i jego przyjaciołom wrócić do ich własnej książki, a żeby tego dokonać, będzie musiał zmierzyć się z szalonym i mega złym Doktorem Brzydkofem.

Obronić Nautilusa

Cześć! Jestem GUTEK ZAWADA. Jeśli przeczytałeś pierwszy tom moich przygód Pan Flat nadchodzi!, to już się znamy. Jeżeli nie, podpowiem Ci: w pokoju mieszka ze mną paczka potworów. Skąd się wzięły? Z Księgi potworów, z której wypędził je złowrogi DOKTOR BRZYDKOF. Teraz są tu, w realnym świecie. Najgorsze jest jednak to, że doktor Brzydkof i jego pomocnik Śnięty też się tutaj znaleźli i na początek postanowili pogrążyć restaurację Nautilus. Na szczęście Kuchniomistrz, potwór z kuchni, pomoże nam przeprowadzić plan, który pokrzyżuje szyki doktorowi i jego kolesiowi. Perypetie i kłopoty gwarantowane!

 

Gutek i potwory to dziesięciotomowa seria dla dzieci z młodszych klas podstawówki, choć moja niemal pięcioletnia córka również zakochała się w przygodach Gutka, Pana Flata i spółki, a teoretycznie nie jest w grupie docelowej. Siłą tej książki, obok prostej i dynamicznej fabuły, jest jej niecodzienna forma – to połączenie powieści i komiksu. Na każdej stronie znajdziemy duży, komiksowy rysunek z dymkami dialogowymi, a także zwykłą treść książki. Dzięki temu książkę czyta się szybciej i łatwiej, jest też znacznie bardziej atrakcyjna dla dzieci, niż zwykła powieść.

Seria o chłopcu, który pomaga potworom spełnia też bardzo ważną rolę – pomaga dzieciom zakochać się w literaturze i rozbudza ciekawość czytania innych powieści. Tytułowy Pan Flat jest potworem książkowym – żywi się czytanymi historiami. Aby nakarmić ulubionego przyjaciela Gutek musi sięgnąć po nielubiane dotąd książki i w ten sposób wciąga się w czytanie. W treści znajdziemy też krótkie cytaty lub opisy powieści, które Gutek czyta z rekomendacji Pana Flata: Wyspę skarbów czy Piotrusia Pana.

 

Polecam serię o Gutku zwłaszcza tym dzieciom, które uważają, że czytanie jest nudne. Przygody potworów czyta się szybko i przyjemnie, a potwierdza to naprawdę spora liczba czytelników. Do 2016 roku na całym świecie sprzedano ponad 50 tys. egzemplarzy przygód Gutka. W Polsce jak dotąd wyszły dwa tomy, a trzeci ukaże się niebawem.

Tytuł: Pan Flat nadchodzi!
Seria: Gutek i potwory
Autor: Jaume Copons
Ilustracje: Liliana Fortuny
Liczba stron:    136
Format:    145x200
Oprawa:    broszura klejona
ISBN:    978-83-7773-978-5
Wydawnictwo:    Bonobo
Rok wydania:    2018

Tytuł: Obronić Nautilusa
Seria: Gutek i potwory
Autor: Jaume Copons
Ilustracje: Liliana Fortuny
Liczba stron:    144
Format:    145x200
Oprawa:    broszura klejona
ISBN:    978-83-7773-979-2
Wydawnictwo:    Bonobo
Rok wydania:    2018

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Bonobo.