Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy – Justyna Styszyńska, Michał Koziński

Moja córka uwielbia książki z naklejkami. Przyklejanie obrazków we właściwe miejsca to jej wielka pasja. A ja lubię, gdy z książek dowiaduje się też czegoś nowego o świecie. Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy, to książka, która spełnia oba te kryteria, a nawet więcej – nie tylko bawi i uczy, ale też pozwala rozwinąć skrzydła wyobraźni i kreatywności.

Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy autorstwa Justyny Styszyńskiej i Michała Kozińskiego powstała przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Książka stanowi naprawdę udane połączenie wyklejanki oraz książki edukacyjnej na temat gór i zwierząt zamieszkujących górskie ostępy. Całość jest bardzo ładnie i porządnie wydana – na grubszym, śliskim papierze. Szata graficzna jest utrzymana w naturalistycznym stylu. Ilustracje autorstwa Justyny Styszyńskiej wyglądają tak, jak w rzeczywistości krajobrazy i zwierzęta. Na pierwszych stronach dowiadujemy się wiele na temat samych gór – są tu informacje na temat ukształtowania terenu, roślinności i najważniejszych pojęć dotyczących gór: co to jest przełęcz, dolina czy szczyt. Następnie dostajemy opisy zwierząt najczęściej występujących w polskich górach: kozicy, niedźwiedzia, rysia, wydry itp.

Za warstwę tekstową odpowiada Michał Koziński. Wszystkie hasła podane w książce są opisane prosto i zrozumiale. Informacji jest dokładnie tyle, ile jest w stanie zapamiętać młody i chłonny umysł. Co jednak ważniejsze – obok każdego opisu zwierzęcia jest miejsce na to, by własnoręcznie wykleić jego głowę z gotowych elementów. Dziecko może więc popisać się doskonałą pamięcią lub popuścić wodze wyobraźni i stworzyć nowy gatunek zwierzęcia. Autorka zachęcają do eksperymentów i dobrej zabawy. Na kolejnych stronach znajdziemy rysunki górskich krajobrazów, na których również można przykleić wizerunki zwierząt. A co najfajniejsze dla dzieci – naklejki można łatwo odkleić i przykleić w innym miejscu, dzięki czemu zabawa tak szybko się nie kończy.

Książka Justyny Styszyńskiej i Michała Kozińskiego jest godna polecenia. Często do niej wracamy i tworzymy kolejne nowe formy górskiego życia. Sprawdzi się nie tylko dla miłośników gór, ale dla wszystkich dzieciaków żądnych wiedzy i naklejek. Szczerze polecam i zamierzam zaopatrzyć się też w kolejne części książeczek z tej samej serii.

Nie rozumiem tylko dlaczego na okładce nie ma nazwiska autora tekstu. Dopiero pod koniec pisania tej recenzji dowiedziałam się ze strony wydawcy, że tekst napisał Michał Koziński. Zapewne pani Justyna Styszyńska była pomysłodawczynią książki, jednak to trochę smutne, że pomija się współtwórcę w tak ważnym miejscu, jakim jest okładka. I to chyba tyle moich zastrzeżeń co do książki, bo cała reszta jest jak najbardziej ok.Tytuł: Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy
Tekst: Michał Koziński
Ilustracje: Justyna Styszyńska
Liczba stron: 44
Wydawnictwo: Widnokrąg
ISBN 978-83-947309-4-9
Data premiery: 12.03.2018