Góra i dół. Zobacz jak niesamowita jest przyroda – Hanako Clulow, Patricia Hegarty, Tanera Simons

Dla małych odkrywców

Dzieci mają niesamowitą zdolność chłonięcia wiedzy. Interesuje je niemal wszystko, a zwłaszcza tematy dotyczące świata zwierząt, przyrody i człowieka. Chłonne umysły potrafią przyswoić naprawdę dużą dawkę wiedzy, jeśli jest odpowiednio przystosowana do ich możliwości i podana w atrakcyjnej formie. Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda to książka o niesamowitej faunie i florze z każdego zakątka świata, którą pokocha każdy czterolatek, bo jest w niej wszystko to, co sprawia, że książka jest atrakcyjna – przepiękne ilustracje, właściwa dawka wiedzy i pomysłowy sposób na odkrywanie świata.

Góra i dół została przepięknie zilustrowana przez Hanako Clulow. Rysunki są realistyczne, choć jednocześnie bardzo dziecięce – zwierzęta mają duże, słodkie oczka i uśmiechnięte pyszczki. Sprawiają wrażenie zadowolonych z życia i przyjaznych stworzonek. Dzięki temu książkę przyjemnie się ogląda, a dzieci czują się zachęcone, by dowiedzieć się o zwierzątkach więcej. Nie są to jednak kreskówkowe obrazki, autorka zadbała, by przedstawić florę i faunę w prosty, lecz realistyczny sposób.

Największym atutem książki jest pomysłowy sposób przedstawienia świata zwierząt u góry (czyli na lądzie i w powietrzu) oraz na dole (pod ziemią i w wodzie). Każdy obrazek przedstawia to, co widać na pierwszy rzut oka, czyli las deszczowy, ocean, biegun północny czy rzekę. Gdy jednak przewrócimy podzieloną na pół stronę, naszym oczom ukaże się to, co pod spodem – wnętrze lasu, podwodny świat, czy wnętrze góry. W ten prosty sposób dziecko może dokładnie zbadać życie i zwyczaje zwierząt, odkryć, co robią w swoich norkach, jaskiniach i dziuplach, jak żyją, gdzie śpią i gdzie składają jaja.

Obok znakomitej warstwy graficznej książki są także opisy poszczególnych miejsc, roślin i zwierząt. Za tekst odpowiadają Patricia Hegarty i Tanera Simons. O każdym elemencie obrazka napisano kilka zdań. Są to krótkie i zwięzłe informacje w formie ciekawostek, w sam raz do przyswojenia dla przedszkolaków.

Na koniec muszę jeszcze wspomnieć o cudownej fakturze okładki. Na twardej, matowej oprawie zrobione są malutkie rowki. Bardzo przyjemnie się jej dotyka, mogłabym ją trzymać w rękach cały czas. To mały dodatek, a naprawdę bardzo cieszy.


Napisały: Patricia Hegarty, Tanera Simons
Zilustrowała: Hanako Clulow
Przełożyła: Magda Szpyrko-Ankiewicz
Stron: 24
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-8118-016-0

Recenzja powstała we współpracy z portalem Granice.pl