Florka. Zapiski ryjówki – Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Wielkie problemy małej ryjówki

Dorośli myślą, że jak ktoś jest niedorosły, to jego problemy są malutkie. A to okropna nieprawda! To wcale nie zależy od wzrostu ani od tego, ile się ma lat. Ja na przykład mam tylko pięć, a miałam ostatnio całe mnóstwo strasznie wielkich problemów.

Tak swoje zapiski rozpoczyna ryjówka Florka, która jak każdy przedszkolak, musi co krok mierzyć się z nowymi problemami i sprawami wielkiej wagi. Na szczęście Florka potrafi już pisać i codziennie zapisuje w zeszycie, jakie tego dnia spotkały ją trudności. A te trudności są naprawdę przeróżne: dlaczego nie można od razu umieć nowych rzeczy, tylko trzeba się ich uczyć? Jak ratować świat, gdy akurat nie grozi mu wielkie niebezpieczeństwo? Czemu nie zawsze się wygrywa, chociaż wkłada się w to największy wysiłek? Dodatkowo na marginesach ryjówka prowadzi różne obserwacje ze świata dzieci i dorosłych. Zadaje sobie bardzo ważne pytania, na które nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiedź: dlaczego dorośli zachowują się czasem jak dzieci? Czy trudno jest nauczyć się grać na nerwach? Skąd się biorą myśli? Skąd wiadomo, że ja, to ja? I kiedy już Florka zapisze wszystko, co leży jej na sercu, a później to sobie przeczyta, to wydaje jej się, że wielkie problemy nagle zmniejszają się i stają się akurat takie, że nawet mała ryjówka może sobie z nimi poradzić.

Na rynku wiele jest książeczek dla najmłodszych, w których głównymi bohaterami są zwierzątka-dzieci podejmujące problemy trapiące ich rówieśników, jak choćby seria o małej myszce Tupciu Chrupciu, o kotce Kici Koci czy o żółwiu Franklinie. Florka wśród nich wyróżnia się zdecydowanie nieco inną konstrukcją fabularną – mamy tu do czynienia z dziennikiem wypełnionym ważnymi spostrzeżeniami, filozoficznymi i egzystencjalnymi rozważaniami i obserwacjami typowymi dla małego dziecka. Autorka doskonale wczuwa się w rolę przedszkolaka i potrafi sugestywnie przedstawić świat widziany oczami kilkulatka. Każda przygoda rezolutnej ryjówki uczy ją czegoś o świecie i życiu, pomaga jej poradzić sobie z emocjami oraz przekazuje ważne wartości, ale nie robi tego wprost. Czytelnik musi zadać sobie trochę trudu i wyciągnąć wnioski samodzielnie (lub za pomocą rozmowy z rodzicami).

Zapiski ryjówki to piąta część serii o Florce, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Bajka. Każda z książeczek o małej ryjówce to ciekawa, pouczająca i zmuszająca do refleksji książeczka dla najmłodszych, która może też pomóc zrozumieć dziecięcy świat każdemu dorosłemu.

Grafika pochodzi z materiałów promocyjnych TVP ABC

Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Tytuł: Florka. Zapiski ryjówki
Ilustracje: Jona Jung
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2017
Stron: 56
ISBN: 978-83-65479-22-8

Recenzja ukazała się w czasopiśmie Guliwer nr 4/2017