Faustynka, Ignaś – Wioletta Piasecka

Opowieści o patriotach oczami dziecka

Wioletta Piasecka to autorka ponad czterdziestu bajek dla dzieci i baśni terapeutycznych, czterech sztuk teatralnych i wielu słuchowisk radiowych. W dorobku autorki znalazły się także dwie biografie – Faustyny Morzyckiej oraz baśniowa opowieść o H. Ch. Andersenie. Jej książki i sztuki były doceniane i kilkukrotnie nagradzane, m.in. na ogólnopolskim przeglądzie sztuk teatralnych fArt w Kłodzku, przez Fundację Elbląg i Fundację Zdążyć z Pomocą w Warszawie, a także wygrywały liczne plebiscyty czytelnicze organizowane przez Biblioteki Publiczne w całym kraju.

Opowieści patriotyczne Wioletty Piaseckiej, to seria książek wydana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przy udziale Biura Programu Niepodległa. W skład serii wchodzą do tej pory dwa tytuły: Ignaś i Faustynka. Patriotyzm to, wbrew pozorom, bardzo trudny temat w książkach dla dzieci. Łatwo przy nim popaść w niepotrzebną egzaltację i rzucać wyświechtanymi hasłami, które niewiele wnoszą w dziecięcy świat.

Autorka obrała za cel przybliżenie najmłodszym postaci Ignacego Jana Paderewskiego oraz Faustyny Morzyckiej. Na przykładzie tych dwóch postaci pokazuje małym czytelnikom, że zdrowy patriotyzm to nie tylko duma z własnego kraju, ale przede wszystkim pomoc najbardziej potrzebującym i wysiłek włożony w to, by nasze czyny dobrze świadczyły o nas i naszej ojczyźnie. Dzięki łatwej konstrukcji fabularnej, prostemu językowi i przystępnej historii autorce udało się zejść z tym trudnym tematem do poziomu, który jest zrozumiały dla dzieci w klasach 1-3, a przystępny nawet dla pięciolatków. Warto wspomnieć, że obie książki są także bardzo ładnie i bogato ilustrowane. Na każdą stronę tekstu przypada pełnostronicowa ilustracja oddająca adekwatnie to, co dzieje się w opowieści, dzięki czemu dzieci są w stanie lepiej przyswoić sobie treść. W przypadku Ignasia za ilustracje odpowiada Daniel Włodarski, a Faustynkę ilustrowała Katarzyna Fus.

Wioletta Piasecka porusza tematy rozbiorów, powstań i walki o niepodległość, ale nie wchodzi w zbyt trudne szczegóły, skupiając się na pokazaniu życia zwykłych dzieci, którym rodzice przekazali niezwykły dar – mądrą miłość do ojczyzny. Obie opowieści pokazują, że dzięki pracy i wytrwałości można naprawdę daleko zajść i spełnić każde marzenie. Zarówno Faustynka, jak i Ignaś dbali o to, by Polska nie zniknęła z serc i umysłów rodaków, choć przecież sami urodzili się już po rozbiorach i nie dane im było żyć w wolnej Polsce. Swoimi czynami pokazują, że patriotą jest nie tylko powstaniec umierający za ojczyznę, ale każdy człowiek dbający o dobro ojczyzny i rodaków.

Faustynka w porównaniu z Ignasiem jest nieco bardziej interesująca i lepiej napisana. Autorka miała na nią znacznie ciekawszy pomysł i skonstruowała historię, która trzyma w napięciu od początku do końca. To opowieść nie tylko o patriotyzmie, ale także o trudnych relacjach rodzinnych: konflikcie z matką i babką, tęsknocie za ojcem. Można z niej wyczytać wiele o realiach ówczesnego świata, początkach emancypacji, czy o ważnej roli języka ojczystego w życiu każdego człowieka. O ile Ignaś ciekawie przedstawia życie i dokonania Paderewskiego, o tyle Faustynka to także dobra lektura dla nieco starszych dzieci, poruszająca szereg ważnych kwestii, będąca dobrym punktem wyjścia do dyskusji nie tylko o patriotyzmie.


Ignaś. Opowieści patriotyczne, Wioletta Piasecka, il. Daniel Włodarski, Wydawnictwo NIKO 2018.

Faustynka. Opowieści patriotyczne, Wioletta Piasecka, il. Katarzyna Fus, Wydawnictwo NIKO 2018.