Dzień dobry / Dobrej nocy – Meritxell Marti, Xavier Salomó

Na miłe rozpoczęcie i zakończenie dnia

Dzień dobry i Dobrej nocy to “siostrzane” tekturowe książeczki z ruchomymi elementami przeznaczone dla najmłodszych. Obie książeczki są bardzo proste i przystosowane dla maluszków. Nie znajdziemy w nich opisów czy rozbudowanej treści. Na każdej stronie pojawia się tylko jedno zdanie – przywitanie lub pożegnanie tego, kto akurat występuje na obrazku: taty, sąsiadów, maleństwa, drzewka, kotka, a nawet piekarni. Ilustracje są duże, proste i miłe dla oka. Dzięki ruchomym elementom rodzic lub dziecko może “obudzić” lub “uśpić” bohaterów. W Dzień dobry obserwujemy, co dzieje się o poranku – wstaje słońce, pieje kogut, dzwoni budzik, tata goli brodę, maleństwo staje w łóżeczku, u sąsiadów otwierają się okna i możemy zajrzeć do ich mieszkań. W Dobrej nocy spać idzie księżyc, gwiazdy, drzewa, zwierzęta, maleństwo, w oknach gasną światła.

Obie książeczki łączy również nieco przewrotna końcówka, gdzie odkrywamy jedno stworzenie, które wstaje, gdy wszyscy idą spać, a śpi, gdy wszyscy wstają.

Dzień dobry i Dobrej nocy są bardzo ładnie i porządnie wydane. Kartonowe kartki są grube i mocno sklejone, nie rozwarstwiają się przy przewracaniu stron. Przy każdym obrazku znajdują się suwaki (wyglądające trochę jak z aplikacji na smartphonie, przez co książeczka nabiera multimedialnego wydźwięku), dzięki którym łatwo i sprawnie przesuwa się ruchome elementy. Poradzi sobie z tym nawet mała rączka dziecka.

Książeczki fajnie się uzupełniają i dają maluchom wielką frajdę. Mogą się stać dobrym elementem codziennych rytuałów przy pobudce i przed snem, pokazują, że każdy rano się budzi, a wieczorem nawet zwierzątka kładą się spać. Przydatne są zwłaszcza dla tych dzieciaków, które wolą spędzać czas z telefonem, niż z książeczkami. Zabawa ruchomymi obrazkami może być naprawdę ekscytująca i pouczająca.


Tytuł: Dzień dobry
Napisał: Meritxell Marti
Zilustrował: Xavier Salomó
Przełożyła: Joanna Głębocka
Stron: 18
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-8118-012-2


Tytuł: Dobrej nocy
Napisał: Meritxell Marti
Zilustrował: Xavier Salomó
Przełożyła: Joanna Głębocka
Stron: 18
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-8118-013-9


Recenzja powstała we współpracy z portalem Granice.pl