Coco i jej mała czarna sukienka – Annemarie Van Haeringen

Historia najbardziej znanej projektantki na świecie skrojona dla małych dzieci.

Czy jest ktoś, kto nie słyszał nigdy o Coco Chanel? To chyba najsłynniejsza projektantka mody na świecie, autorka “małej czarnej” i perfum No.5, ikona luksusu, elegancji i jednocześnie prostoty, inspiracja zarówno dla wielkiej sztuki, jak i dla popkultury. To właśnie Coco Chanel wyzwoliła kobiety z gorsetów, zdjęła z ich głów olbrzymie kapelusze i zapoczątkowała modę na damskie spodnie. Dzięki swojej pracowitości i pewności siebie osiągnęła ogromny sukces. Ale nie zawsze tak było. Coco musiała zmierzyć się z biedą, osamotnieniem, a także (a może przede wszystkim) z ludzką zawiścią i niezrozumieniem. Sama nie była krystalicznie czysta i swój sukces okupiła romansami i skandalami. Dotarła jednak tam, gdzie chciała – do kobiecych umysłów – i dziś każda z nas ma w szafie przynajmniej jedną „małą czarną”. Symbol Coco Chanel.

Coco i jej mała czarna sukienka to książka dla dzieci w wieku przedszkolnym, w bardzo prosty sposób przybliżająca postać panny Chanel i jej osiągnięcia. Tekstu jest tu niewiele, dominują charakterystyczne ilustracje, w których przeważa czerń i biel z domieszką stonowanych kolorów. Rysunki sprawiają wrażenie szkiców lub prac wykonanych przez dziecko, jednak gdy bliżej im się przyjrzeć, widać kunszt i detale, które nie są dziełem przypadku. Doskonale uzupełniają tekst i dopowiadają historię Coco, obrazują też jej warsztat i pokazują, że projektowanie to nie jest łatwa i lekka praca. Autorką tekstu i ilustracji jest Annemarie Van Haeringen, holenderska pisarka i ilustratorka książek dla dzieci. 

Coco i jej mała czarna sukienka wpasowują się idealnie w trend opowieści o kobietach, które swoją ciężką pracą i umiejętnościami zmieniły świat. Słynna projektantka, choć porównana do Kopciuszka, nie jest bajkową księżniczką, która zawdzięcza wszystko magicznej mocy wróżki. Jest kobietą, która swój sukces zawdzięcza ciężkiej pracy i dążeniem do realizacji własnych marzeń, mimo że te marzenia nie przystoją do standardów ówczesnego świata. Porzucona, wychowywana w domu dla sierot przez surowe siostry zakonne, pozbawiona perspektyw i zagubiona, znajduje w sobie siłę, by walczyć o swoje i zmieniać świat. Jednak sama ciężka praca i marzenia nie wystarczają – co jest jasno napisane w książce. Coco ma jednak i talent, i szczęście – przeprowadza się do bogatego znajomego i to odmienia jej życie.

Cała historia Coco jest jednak dość uproszczona i bardzo mocno skrótowa. To nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że to książka dla dzieci. Mimo to, całość wydaje mi się aż nazbyt skrótowa i dopasowana za mocno pod schemat „od zera do bohatera”, czy raczej „od Kopciuszka do księżniczki”. Moja córka w trakcie lektury zadawała masę pytań, na które nie umiałam odpowiedzieć bez znajomości biografii Coco. Pięcioletniej dziewczynce nie wystarczyła informacja, że tata Coco jej nie chciał i porzucił, czy że poszła do bogatego znajomego, który jej pomógł. Chciała wiedzieć dlaczego, jak, skąd? Jako dorosła potrafię czytać między wierszami i wiem, co oznacza przeprowadzka do „przyjaciela” czy inne, sygnalizowane w tekście sprawy, choć książka nie porusza żadnych kontrowersyjnych tematów z biografii Coco. Autorka nie mówi wprost, posługuje się aluzjami czy po prostu ucina sprawę przechodząc płynnie dalej. Z jednej strony może być to zarzut – z drugiej jednak, to w końcu książka dla przedszkolaków. 

Nie jest to więc propozycja dla tych, którzy chcą pokazać dziecku pełną historię Coco Chanel, ani dla tych, którym nie odpowiada wybieranie faktów i dostosowanie ich pod tezę. Myślę jednak, że mimo wszystko książka niesie w sobie dużą wartość, pokazując dzieciom, że zawsze warto podążać za marzeniami i nie dawać się wtłaczać w schematy, myśleć nieszablonowo i być sobą. I to właśnie dzięki tej książeczce moja córka zainteresowała się projektowaniem ubrań i tworzy własne, nieszablonowe prace. A kiedy przyjdzie czas, dowie się o Coco więcej.


Tytuł: Coco i jej mała czarna sukienka
Ilustracje i tekst: Annemarie Van Haeringen
Wydawnictwo: Muchomor
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40 
ISBN: 978-83-65650-12-2
Wiek: 5+
Rok: 2017
 

Recenzja powstała przy współpracy z portalem Granice.pl