Ludzkie ciało w pigułce (i w obrazku)
Pamiętacie serial dla dzieci z lat 90-tych Było sobie życie? Książka Johna Farndona Co się wyprawia tam w środku? bardzo przypomina mi właśnie tamtą animowaną bajkę. Autor przenosi czytelnika do wnętrza ludzkiego ciała, by w bardzo obrazowy sposób wyjaśnić, jak działa od środka. Przewodnikami w tej podróży są małe ludziki – pracownicy tej “fabryki”, którą jest ludzki organizm. Całość jest fantastycznie ilustrowana, dzięki czemu każdy młody, żądny wiedzy czytelnik może sobie łatwo wyobrazić szereg różnych, skomplikowanych procesów, które zachodzą w ludzkim ciele.
Co się wyprawia tam w środku podzielona jest na ponad trzydzieści rozdziałów, z których każdy omawia jedną funkcję ludzkiego organizmu, m.in. wyjaśniona jest budowa człowieka, budowa i funkcja komórki, krwi, hormonów, działanie poszczególnych układów i organów. Przeważnie dany temat jest omówiony na dwóch sąsiadujących ze sobą stronach, ale bywa, że temat jest na tyle szeroki, że potrzeba więcej miejsca na rozrysowanie i wytłumaczenie o co chodzi – wówczas autor posługuje się rozkładówką, która daje w sumie dodatkowe cztery strony na temat. Dzięki temu książka staje się ciekawsza i o wiele bardziej zróżnicowana. Sama treść rozbita jest na szereg niewielkich akapitów przypisanych poszczególnym elementom rysunku obrazującego dany temat. W ten sposób nie trzeba czytać tekstu po kolei, lecz fragmentami, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć i zapamiętać niekiedy dość skomplikowane informacje.
Ilustracje w książce nie są rzeczywiste i nie pokazują organów tak, jak wyglądają naprawdę. Nie jest to jednak wada – rysunki są zabawne i w kreskówkowy sposób pokazują zasady działania ludzkiego organizmu. W mózgu mamy więc super komputer, w oku – wielki ekran z podłączonymi do niego kablami wychodzącymi z gałki ocznej, a mięśnie napędza wielka maszyna parowa. Wszystkie te urządzenia obsługiwane są przez setki małych ludzików, którzy mają naprawdę ogrom pracy, by wszystko sprawnie działało. Wielbiciele realizmu mogą kręcić nosem, jednak w przypadku książki dla dzieci w pierwszych klasach podstawówki (a nawet starszych) tak przedstawione zagadnienia będą o wiele ciekawsze i znacznie prostsze do zrozumienia, niż podręcznikowy styl.
Książka Johna Farndona to świetna propozycja dla każdego młodego miłośnika wiedzy. Jest łatwa w przyswojeniu, obrazowo pokazuje wszystkie zagadnienia, a przy tym w prosty sposób przekazuje ogrom łatwoprzyswajalnej wiedzy.
Recenzja powstała w ramach współpracy z portalem Granice.pl
Autor: John Farndon
Ilustracje: Tim Hutchinson
Tłumaczenie: Katarzyna Kmieć-Krzewniak
Wydawnictwo: Adamada
Stron: 80
Data wydania: 10-2018
ISBN: 978-83-8118-014-6