Co się stało? Wielkie plamy, Małe wypadki, Straszny bałagan – Karolina i Hans Lijklema

Uwielbiam proste książki, które mają ogromną siłę przekazu. Seria Co się stało? to dokładnie ten typ: proste obrazki, minimalna ilość treści i wielka mądrość z nurtu rodzicielstwa bliskości kryjąca się na każdej stronie.

Wielkie plamy, Małe wypadki i Straszny bałagan to trzy książki obrazkowe, w których dzieci odpowiadają na jedno proste pytanie: co się stało? Obok rysunków przeróżnych plam, wielkiego bałaganu, czy dzieci z opatrunkami na różnych częściach ciała znajdują się bardzo krótkie, humorystyczne wyjaśnienia, co właściwie się stało. Każda odpowiedź niesie ze sobą pozytywny ładunek emocjonalny i nie sposób się nie uśmiać, gdy dziewczynka z plastrami na buzi odpowiada: “Uwielbiam mocno przytulać mojego kotka”, dziewczynka z wielką brązową plamą na sukience mówi: “Zrobiłam mamusi kawę, żeby się zrelaksowała”, a obok rysunku ze zwiędniętą roślinką w doniczce jest podpis: “Dziadek dbał o nasze kwiaty podczas wakacji”.

Siłą tej serii jest pokazanie, że różnego rodzaju wypadki, które zwykle kojarzą się nieprzyjemnie (stres, gniew opiekunów, ból, złość), można obrócić w pozytywną, humorystyczną sytuację. Choć w gruncie rzeczy książeczki są bardzo proste i niewiele w nich treści, można wyczytać między wierszami bardzo ważną lekcję: pozytywne podejście, dobre poczucie humoru i śmiech pomagają przetrwać niejedną kryzysową sytuację. Wyciąganie pozytywów z różnych zdarzeń to najlepsza strategia, by nie dać się pożreć stresowi i rozładować gniew, który naturalnie pojawia się, gdy dzieci niszczą, plamią, brudzą, rozbijają, robią sobie krzywdę. I szczerze mówiąc nie wiem, czy te książeczki są pomocne bardziej dzieciom, czy rodzicom? To przecież głównie my zapominamy, że dzieci są tylko i aż dziećmi, eksplorują świat i chcą zdobywać same szczyty. Czasami zaliczają wpadkę, ale nigdy się nie poddają!

Zachęcone przez autorów postanowiłyśmy z Natką napisać własną książkę, którą zatytułowałyśmy Małe wypadki Natki. Najpierw wróciłyśmy do różnych zdarzeń, które przytrafiły się Natce i próbowałyśmy podejść do nich pozytywnie, zastanawiając się, jak można je wytłumaczyć. I tak na przykład przy sytuacji, gdy Natka ugryzła szklankę i ta pękła pod naporem jej ostrych ząbków, napisałyśmy: “Chciałam zobaczyć, jak smakuje szklanka”. A przy sytuacji, gdy zrobiła dziurę nożyczkami w całkiem nowej bluzce, napisałyśmy: “Chciałam, żeby sówka miała pupę” 😉 Następnie Natka wszystko pięknie zilustrowała i w ten sposób mamy naszego pierwszego wspólnego picturebooka.

Zachęcam i Was, byście poeksperymentowały i poeksperymentowali z dzieciakami i sprawdzili, jak można wytłumaczyć różne wpadki Waszych pociech. Dzięki temu możecie bardzo fajnie spędzić czas, wzmocnić zainteresowanie dziecka książkami (własna książka to nie byle co!) i przy okazji przepracować jakieś trudne zdarzenia, które może gdzieś tam negatywnie się w dziecku zakorzeniły. Dodam jeszcze na koniec, że seria Co się stało? bardzo ładnie wpasowuje się w tematykę rodzicielstwa bliskości, opartego na pozytywnym podejściu do dzieci, w której ostatnio dość mocno się zakorzeniam. Polecam!


Tytul: Co się stało? Małe wypadki
Tekst: Karolina i Hans Lijklema
Ilustracje: Karolina i Hans Lijklema
Liczba stron: 32
Oprawa twarda
Wydawnictwo Widnokrąg
ISBN 978-839-449-71-87
Data premiery: 2017
Wiek: 3+ 4+ 
Tytuł: Co się stało? Straszny bałagan
Tekst: Karolina i Hans Lijklema
Ilustracje: Karolina i Hans Lijklema
Liczba stron: 32
Wydawnictwo Widnokrąg
Oprawa twarda
ISBN 978-83-947309-7-0
Data premiery: 13.04.2018
Wiek: 3+ 4+ 
Tytuł: Co się stało? Wielkie plamy
Tekst: Karolina i Hans Lijklema
Ilustracje: Karolina i Hans Lijklema
Liczba stron: 32
Oprawa twarda
Wydawnictwo Widnokrąg
ISBN 978-83-947309-5-6
Data premiery: 2018
Wiek: 3+ 4+ 

Recenzja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Śląscy Blogerzy Książkowi