Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji

Historia ewolucji kryje w sobie wiele zaskakujących tajemnic. Niektóre z nich są tak nieprawdopodobne, że trudno w nie uwierzyć. Czy to możliwe, że nasza zwyczajna, swojska kura miała wśród przodków… najgroźniejszego spośród dinozaurów? Albo że zabawny leniwiec mierzył niegdyś sześć metrów wzrostu i był nazywany “wielką bestią”? A pradziadek słodkiego wombata osiągał rozmiary sporego nosorożca? Okazuje się, że tak, to całkiem prawdopodobne.

Co ma kura z jaszczura to książka napisana przez trzy pracownice Muzealnego Stowarzyszenia Dydaktycznego w Mediolanie – Christinę M. Banfi, Christinę Peraboni i Ritę Mabel Schiavo. Autorki pokazują, że paleontologia to intrygująca dziedzina nauki, która kryje w sobie wiele niesamowitych faktów, a ich odkrywanie to naprawdę świetna zabawa. Książka jest adresowana do kategorii wiekowej 7+, ale przedszkolaki zafascynowane dinozaurami z pewnością też dadzą radę zrozumieć większość informacji. Autorki piszą o ewolucji w bardzo prosty sposób, posługują się niezbyt skomplikowanym językiem, a teksty są krótkie, zwięzłe i opatrzone wieloma ilustracjami. Na samym początku czytelnik dostaje wyjaśnienie czym jest paleontologia i ewolucja oraz skąd wzięła się tak duża różnorodność żyjących na ziemi gatunków zwierząt. Następnie autorki przechodzą do konkretów, podając zaskakujące fakty na temat ewolucji niektórych gatunków zwierząt: ptaków, koni, kotów, owiec i wilków, rekinów, krokodyli, wielorybów, leniwców czy zwierząt rodem z Australii.

Książka jest bogato i przepięknie ilustrowana. Autorem rysunków jest Roman Garcia Mora – biolog specjalizujący się w ilustracjach naukowych, zwłaszcza w paleontologicznych rekonstrukcjach dinozaurów (za co otrzymał wiele międzynarodowych nagród). Wśród ilustracji znajdziemy nie tylko wizualizacje dawno wymarłych gatunków zwierząt i pokazanie anatomicznych szczegółów pomiędzy kolejnymi ogniwami ewolucji, ale i porównanie wielkości ówczesnych zwierząt do dzisiejszych… dzieci. Każdy młody odkrywca może więc śmiało wyobrazić sobie jakich rozmiarów był na przykład przodek współczesnego niewielkiego wombata. Artysta nie zapomniał też o tym, co dzieci lubią najbardziej – odrobinie dobrego humoru.


Co ma kura z jaszczura to naprawdę bardzo dobra pozycja dla każdego ciekawego świata dziecka, a jej główną zaletą jest to, że zrozumieją ją nawet najmłodsi. Ewolucja, choć wydaje się być pojęciem dość skomplikowanym, jest tu prosto i ciekawie przedstawiona, a realistyczne rysunki przemawiają do wyobraźni małych czytelników. Książka ma tylko jedną wadę – nie ma w niej nic o ewolucji człowieka. Mam jednak nadzieję, że to oznacza kolejną publikację w podobnym stylu, tym razem w całości poświęconą przodkom ludzi.


Autor: Christina M. Banfi, Christina Peraboni, Rita Mabel Schiavo
Tytuł: Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji
Przekład: Agnieszka Liszka-Drążkiewicz
Ilustracje: Roman Garcia Mora
Wydawnictwo: Adamada
Rok: 2018
ISBN: 9788381180153


Recenzja powstała w ramach współpracy z portalem Granice.pl