Cała ja – Gerlinde Kalterbrunner

Gerlinde Kalterbrunner to himalaistka i alpinistka, która jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła wszystkie czternaście ośmiotysięczników bez użycia butli z tlenem. W autobiograficznej książce „Cała ja” odsłania swoje prywatne życie i pokazuje, jak wygląda wspinaczka wysokogórska „od kuchni”. Odkrywa także przed czytelnikami, co pchało ją na najwyższe szczyty i jakie to uczucie stać na dachu świata.

Książka powstała w oparciu o dzienniki z wypraw Gerlinde Kalterbrunner oraz na podstawie wywiadów przeprowadzonych z alpinistką przez Karin Steinbach. W biografii możemy przeczytać o niesamowitej drodze, którą Gerlinde przebyła, by spełnić swoje marzenia. Alpinistka odsłania przed czytelnikami całą swoją historię – od młodości i pierwszych fascynacji górami, przez organizację pierwszych wypraw, aż po „zarażenie się” miłością do wspinaczki ekstramalnej i kolejnymi, coraz poważniejszymi planami podbicia najwyższych gór świata. W książce nie brakuje też dramatycznych historii, których świadkiem była Gerlinde. Każdy himalaista i alpinista musi liczyć się z niebezpieczeństwem i ryzykiem, które są nieodłączną częścią tak wyczynowego sposobu życia.

„Cała ja” to wbrew pozorom książka nie tylko dla wielbicieli wspinaczki wysokogórskiej i osób obeznanych w temacie. Autorka nie tylko opisuje zdobywanie kolejnych szczytów i przygotowania do wypraw, ale również skupia się na swoich wewnętrzych odczuciach, motywacjach i przeżyciach. Zagłębiamy się więc w psychikę kobiety, która pokochała góry i poświęciła się dla niebezpiecznej pasji. Więc jeśli ktoś chce przekonać się co siedzi w głowie kobiety, która wybrała tak nietypowy styl życia, warto sięgnąć po biografię Gerlinde Kalterbrunner, tym bardziej, że książka zaskakująco dobrze się czyta. Gerlinde ma skłonności do snucia opowieści i w porównaniu do innych książek o wspinaczce wysokogórskiej „Cała ja” jest lekkostrawna i przyjemna również dla wspinaczkowych laików.

 

Warto dodać, że autorka książki Gerlinde Kalterbrunner będzie gościem tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w dniach 30 sierpnia – 3 września 2017. Wybitna alpinistka, zdobywczyni czternastu ośmiotysięczników wystąpi w piątek, 1 września, o godzinie 21.00 w dużym namiocie. Po spotkaniu będzie można zdobyć jej autograf!

 


Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Stapis