Basia i zegarek. Basia i przyjaciele: Janek – Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

Mała Basia i wielki świat.

Basia to bardzo rezolutna i sympatyczna dziewczynka, która skradła serca tysięcy dzieci i rodziców, bohaterka serii książek dla przedszkolaków, stworzonych przez Zofię Stanecką i zilustrowanych przez Mariannę Oklejak. Kilkuletnia dziewczynka opowiada o swoich małych wielkich problemach i przeżyciach, podejmując tematy ważne dla każdego przedszkolaka, jak choćby to, dlaczego paczka żelków tak szybko się kończy? Każda część przygód Basi to ogromna dawka pozytywnej energii i humoru, dobra zabawa dla małych i dużych oraz ważne przesłanie, podane całkiem nienachalnie. W każdej książce pojawia się jakiś temat przewodni, często zaskakująco i interesująco podany.

Uwielbiam Basię ze względu na jej fantastyczną, nieidealną rodzinę, która jest jakby żywcem wyjęta ze zwykłego polskiego domu. Za sceny wycięte z każdego przedszkola i z każdej zwykłej codziennej sytuacji. Jednym słowem – Basia jest bardzo autentyczna, nie ma w niej niepotrzebnego dydaktyzmu, jest za to mnóstwo prawdy i przedniej zabawy. Gwarantuję, że nie tylko dzieci świetnie się bawią podczas lektury książki. Seria jest tak napisana, by również rodzice w czasie czytania nie nudzili się i odnaleźli w czytanych historiach dobrze znane sobie sytuacje i problemy rodzicielskie. Nie sposób nie polubić rodziców Basi, którzy w przeciwieństwie do innych dorosłych bohaterów książek dla dzieci, nie udają, że są idealni i mają na wszystko rozwiązanie. Choć z drugiej strony w sumie jednak mają cudowny środek na wszystkie problemy: miłość, bliskość, uważność i mnóstwo, mnóstwo spokoju.

Basia i zegarek

Kolejna część serii – Basia i zegarek – to bardzo nostalgiczna opowieść o czasie i jego upływie. Basia dostaje od dziadka prezent – prawdziwy zegarek! I choć nie potrafi odczytać, która jest godzina, jest bardzo dumna ze swojego prezentu, dzięki któremu zaczyna rozmyślać na temat upływu czasu. Wkrótce wybiera się w podróż do ukochanego dziadka i zastanawia się, dlaczego czas raz płynie szybko, a raz wolno i od czego to zależy? Denerwuje się, że chwile tak szybko mijają, gdy jest miło, a gdy dowiaduje się, że czas zabiera nam młodość, zaczyna się naprawdę złościć! W końcu, dzięki rozmowie z dziadkiem, Basia zaczyna rozumieć wiele niuansów związanych z upływem czasu. A przede wszystkim to, że najważniejsze jest tu i teraz, zwłaszcza gdy ma się przy sobie ukochanego dziadka.

Zofia Stanecka stanęła na wysokości zadania – w Basi i zegarku niemalże dokładnie czuć, jak upływa czas. Niektóre fragmenty czyta się powoli, czujemy się niemalże jak Basia, gdy musi czekać długie godziny na podróż do dziadka. W innych miejscach z kolei tekst mknie do przodu. Sceny z Basią i dziadkiem są bardzo wzruszające, nostalgiczne i bardzo ciepłe. I choć może żadne dziecko po lekturze tej części Basi nie nauczy się odczytywać godzin na zegarku, ale za to wszyscy czytelnicy dostaną znacznie ważniejszą i potrzebniejszą lekcję na temat upływu czasu.

Basia i przyjaciele

Seria Basia i przyjaciele to nowa seria przygotowana z myślą o nieco starszych czytelnikach, choć także i przedszkolaki, zwłaszcza fani Basi, odnajdą tu dobrze znane schematy. W nowej serii poznajemy nieco lepiej przyjaciół Basi, którzy mają różne problemy, pokazane w poważniejszy sposób – od spraw rodzinnych, po relacje z rówieśnikami i pracę z trudnymi emocjami. Duch Basi unosi się nad całą serią, dziewczynka również występuje w każdej części, lecz pierwsze skrzypce grają tu inne postacie. 

Janek

Janek nie lubi być odpowiedzialnym starszym bratem Basi i Franka. Sam wolałby mieć starszego brata, z którym mógłby się bawić i na nim polegać. Dodatkowo przeżywa bardzo silne emocje, gdy dowiaduje się, że będzie musiał nosić okulary. Jak na złość, wszyscy zdają się nie zauważać jego problemów, więc Janek postanawia odejść. Na szczęście z pomocą przychodzi jak zawsze niezawodna mama. I choć mówi, że żadna rodzina nie jest doskonała, to okazuje się, że rodzina Basi i Janka jest wystarczająco dobra, by zwracać uwagę na potrzeby wszystkich jej członków. Kryzys zostanie zażegnany, a Janek spojrzy na rodzinę w zupełnie inny sposób.

Bardzo podoba mi się sposób, w jaki Zofia Stanecka przedstawia rodziców Basi – to taki typ rodziny, który bardzo mi odpowiada. W której każdy ma swoje wady i zalety, problemy i radości. Każdy jest po równo ważny i każdy ma prawo popełnić błąd, a potem go naprawić. Nawet mama! 

Nowa seria Basi jest naprawdę udana. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że fani Basi dorastają i na pewno chętnie poczytają o poważniejszych problemach, rozwiązywanych w poważniejszy sposób. Bardzo się cieszę, że powstają kolejne części przygód Basi i jej przyjaciół, bo seria jeszcze się nie wyczerpała i na pewno można jeszcze sporo o nich napisać.


Tytuł: Basia i zegarek
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak 
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 24
ISBN:  9788328137103 
Rok: 2019

Tytuł: Basia i przyjaciele. Janek
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak 
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 24
ISBN:   9788328137110 
Rok: 2019 

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Egmont.