Akademia Mądrego Dziecka – Wydawnictwo Harper Collins

Seria Akademia Mądrego Dziecka istnieje już na rynku od dłuższego czasu. W jej ramach wychodzą przede wszystkim różnorodne kartonowe książeczki dla młodszych dzieci, o interesującej treści z zakresu wielu dziedzin, począwszy od pierwszych słów i alfabetu, kształtów, liczb i kolorów, poprzez książeczki o działaniu zmysłów, o zwierzętach i przyrodzie, o różnych stronach świata, o jedzeniu, a skończywszy na zagadnieniach związanych z budownictwem, fizyką, czy chemią. Różnorodność tematyczna to nie jedyny atut serii. Książeczki są interaktywne i aktywizują dzieci do nauki poprzez zabawę. Ukryte obrazki, okienka czy ruchome części sprawiają, że dzieci chętnie odkrywają, co stanie się na kolejnych stronach, a przy okazji chłoną wiedzę wszystkimi zmysłami.

W tym miesiącu Wydawnictwo Harper Collins przygotowało kolejne nowości dla mądrych dzieci (a także ich rodziców). Muszę przyznać, że kiedy wyjęłam książeczki z pudełka byłam nimi po prostu zachwycona i spędziłam naprawdę sporo czasu na przeglądaniu, wydając co chwilę okrzyki zachwytu. Już od pierwszego wejrzenia po prostu się zakochałam i od razu wiedziałam, że moje dzieci też je pokochają.

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze bajeczki.

Dzień dobry, kotku

Książeczka dla dzieci Dzień dobry, kotku wydawnictwo Harper Collins

Dzień dobry, szczeniaczku

Książka dla dzieci Dzień dobry, szczeniaczku, wydawnictwo Harper Collins

Pierwsze bajeczki to seria bardzo prostych historyjek dla najmłodszych z ruchomymi i ukrytymi obrazkami. Każda historyjka opowiada o jednym dniu z życia różnych zwierzątek. Maluch dowiaduje się, gdzie mieszkają zwierzątka, co jedzą i jak lubią spędzać czas. Dzięki ruchomym elementom dzieci mogą samodzielnie nakarmić albo pobawić się z małym kotkiem, czy szczeniaczkiem oraz odkryć, co niesamowitego kryje się we wnętrzu strony. Przy okazji ćwiczą motorykę małą, a ruchome strony pobudzają wyobraźnię i są bardzo atrakcyjną konkurencją dla bajek w telewizji. 

Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta

Maszyny

Książeczka dla dzieci Niesamowite zwierzęta - Maszyny wydawnictwa Harper Collins

Budynki

Książeczka dla dzieci Niesamowite zwierzęta - Budynki wydawnictwo Harper Collins

Ludzie od zawsze czerpali inspirację ze świata natury. Przyroda daje nam najlepsze wzorce, z których czerpiemy garściami. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, by dostrzec podobieństwa między… maszynami oraz budynkami, a zwierzętami! Orka i sterowiec, krab i koparka, a może pingwin i skuter śnieżny – czy mają ze sobą coś wspólnego? Czym kierowali się ludzie przy projektowaniu różnych maszyn i w czym pomagały im zwierzęta? Niesamowite zwierzęta – Maszyny to książeczka, która pokazuje te niezwykłe inspiracje w bardzo ciekawy sposób wywołując prawdziwy efekt wow!  Z kolei książeczka Niesamowite zwierzęta – Budynki pokazuje, że zwierzęta mogą być także inspiracją do projektowania budynków. Co ciekawe – nie tylko przedszkolaki mogą dowiedzieć się tu czegoś nowego, ale również rodzice! Ruchome, obrotowe obrazki sprawiają, że dzieci lepiej dostrzegają podobieństwa i łatwiej zapamiętają nowe informacje, których nie brakuje w książeczkach, a do tego ćwiczą motorykę i po prostu świetnie się bawią.

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze zagadki

Zwierzęta

Książeczka dla dzieci Pierwsze zagadki - Zwierzęta wydawnictwo Harper Collins

Smakołyki

Książeczka dla dzieci Pierwsze zagadki - Smakołyki wydawnictwo Harper Collins

Pierwsze zagadki to książeczki dla maluchów, które oprócz ciekawych zagadek zawierają też niespodziankę! Gdy dziecko rozwiąże wszystkie łamigłówki i dotrze do ostatniej strony, czeka go jeszcze więcej zabawy! Każda strona książeczki otwiera się i stopniowo ukazuje podpowiedzi do zadawanych pytań. Duże, kolorowe obrazki pomagają znaleźć właściwą odpowiedź. Zagadki są dość proste, choć czasem obrazki mogą nieco wprowadzać w błąd (tak jest w przypadku mojego syna z książeczką Smakołyki – lekko myli go na przykład dość niezwykły obrazek przedstawiający chleb). Nie będę może pisać o niespodziankach na końcu – ich odkrywanie niech będzie prawdziwą przyjemnością 😉

Akademia mądrego dziecka. Zwyczaje zwierząt

Chcę jeść

Książeczka dla dzieci Zwyczaje zwierząt - Chcę jeść wydawnictwa Harper Collins

Chcę spać

Książeczka dla dzieci Zwyczaje zwierząt - Chcę spać wydawnictwa Harper Collins

Zwyczaje zwierząt to w pewnym sensie również książeczki z zagadkami. Dziecko musi odgadnąć, co przedstawia każda z ilustracji. Cała atrakcja polega na tym, że obrazki są złożone, a po rozłożeniu naszym oczom ukazuje się coś zupełnie innego, niż na początku. Książeczki opowiadają o zwyczajach zwierząt – o tym, co lubią jeść, czy jak zdobywają pożywienie (Chcę jeść) oraz o tym, gdzie i jak śpią (Chcę spać).

Grafiki pochodzą z zasobów Wydawnictwa Harper Collins


Tak jak przypuszczałam, moje przedszkolaki pokochały wszystkie nowości z serii Akademia Mądrego Dziecka. Myślałam, że będą to książeczki odpowiednie raczej dla trzylatka, okazało się jednak, że spodobały się również siedmiolatce. I tu wyszła jedna poważna wada tych książeczek – są tak interesujące i pełne ciekawostek, że dzieci dosłownie wyrywają je sobie z rąk! I choć wydawałoby się, że efekt wow powinien działać tylko na początku, to jednak dzieci wciąż do nich wracają i bawią się tak samo dobrze, jak za pierwszym razem. Warto dodać, że najnowsze książki z serii Akademia Mądrego dziecka są bardzo porządnie wykonane – co dla mnie ma ogromne znaczenie, gdyż mój syn lubi doświadczać czytania niemal wszystkimi zmysłami i mimo moich usilnych starań wciąż nie nauczył się delikatnego obchodzenia z literaturą 😉 Na szczęście książeczki są bardzo odporne i nawet ruchome elementy są dość solidnie zrobione i potrafią przetrwać intensywne użytkowanie.