Seria Akademia Mądrego Dziecka istnieje już na rynku od dłuższego czasu. W jej ramach wychodzą przede wszystkim różnorodne kartonowe książeczki dla młodszych dzieci, o interesującej treści z zakresu wielu dziedzin, począwszy od pierwszych słów i alfabetu, kształtów, liczb i kolorów, poprzez książeczki o działaniu zmysłów, o zwierzętach i przyrodzie, o różnych stronach świata, o jedzeniu, a skończywszy na zagadnieniach związanych z budownictwem, fizyką, czy chemią. Różnorodność tematyczna to nie jedyny atut serii. Książeczki są interaktywne i aktywizują dzieci do nauki poprzez zabawę. Ukryte obrazki, okienka czy ruchome części sprawiają, że dzieci chętnie odkrywają, co stanie się na kolejnych stronach, a przy okazji chłoną wiedzę wszystkimi zmysłami.
W tym miesiącu Wydawnictwo Harper Collins przygotowało kolejne nowości dla mądrych dzieci (a także ich rodziców). Muszę przyznać, że kiedy wyjęłam książeczki z pudełka byłam nimi po prostu zachwycona i spędziłam naprawdę sporo czasu na przeglądaniu, wydając co chwilę okrzyki zachwytu. Już od pierwszego wejrzenia po prostu się zakochałam i od razu wiedziałam, że moje dzieci też je pokochają.
Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze bajeczki.
Dzień dobry, kotku
Dzień dobry, szczeniaczku
Pierwsze bajeczki to seria bardzo prostych historyjek dla najmłodszych z ruchomymi i ukrytymi obrazkami. Każda historyjka opowiada o jednym dniu z życia różnych zwierzątek. Maluch dowiaduje się, gdzie mieszkają zwierzątka, co jedzą i jak lubią spędzać czas. Dzięki ruchomym elementom dzieci mogą samodzielnie nakarmić albo pobawić się z małym kotkiem, czy szczeniaczkiem oraz odkryć, co niesamowitego kryje się we wnętrzu strony. Przy okazji ćwiczą motorykę małą, a ruchome strony pobudzają wyobraźnię i są bardzo atrakcyjną konkurencją dla bajek w telewizji.
Akademia Mądrego Dziecka. Niesamowite zwierzęta
Maszyny
Budynki
Ludzie od zawsze czerpali inspirację ze świata natury. Przyroda daje nam najlepsze wzorce, z których czerpiemy garściami. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, by dostrzec podobieństwa między… maszynami oraz budynkami, a zwierzętami! Orka i sterowiec, krab i koparka, a może pingwin i skuter śnieżny – czy mają ze sobą coś wspólnego? Czym kierowali się ludzie przy projektowaniu różnych maszyn i w czym pomagały im zwierzęta? Niesamowite zwierzęta – Maszyny to książeczka, która pokazuje te niezwykłe inspiracje w bardzo ciekawy sposób wywołując prawdziwy efekt wow! Z kolei książeczka Niesamowite zwierzęta – Budynki pokazuje, że zwierzęta mogą być także inspiracją do projektowania budynków. Co ciekawe – nie tylko przedszkolaki mogą dowiedzieć się tu czegoś nowego, ale również rodzice! Ruchome, obrotowe obrazki sprawiają, że dzieci lepiej dostrzegają podobieństwa i łatwiej zapamiętają nowe informacje, których nie brakuje w książeczkach, a do tego ćwiczą motorykę i po prostu świetnie się bawią.
Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze zagadki
Zwierzęta
Smakołyki
Pierwsze zagadki to książeczki dla maluchów, które oprócz ciekawych zagadek zawierają też niespodziankę! Gdy dziecko rozwiąże wszystkie łamigłówki i dotrze do ostatniej strony, czeka go jeszcze więcej zabawy! Każda strona książeczki otwiera się i stopniowo ukazuje podpowiedzi do zadawanych pytań. Duże, kolorowe obrazki pomagają znaleźć właściwą odpowiedź. Zagadki są dość proste, choć czasem obrazki mogą nieco wprowadzać w błąd (tak jest w przypadku mojego syna z książeczką Smakołyki – lekko myli go na przykład dość niezwykły obrazek przedstawiający chleb). Nie będę może pisać o niespodziankach na końcu – ich odkrywanie niech będzie prawdziwą przyjemnością 😉
Akademia mądrego dziecka. Zwyczaje zwierząt
Chcę jeść
Chcę spać
Zwyczaje zwierząt to w pewnym sensie również książeczki z zagadkami. Dziecko musi odgadnąć, co przedstawia każda z ilustracji. Cała atrakcja polega na tym, że obrazki są złożone, a po rozłożeniu naszym oczom ukazuje się coś zupełnie innego, niż na początku. Książeczki opowiadają o zwyczajach zwierząt – o tym, co lubią jeść, czy jak zdobywają pożywienie (Chcę jeść) oraz o tym, gdzie i jak śpią (Chcę spać).
Grafiki pochodzą z zasobów Wydawnictwa Harper Collins
Tak jak przypuszczałam, moje przedszkolaki pokochały wszystkie nowości z serii Akademia Mądrego Dziecka. Myślałam, że będą to książeczki odpowiednie raczej dla trzylatka, okazało się jednak, że spodobały się również siedmiolatce. I tu wyszła jedna poważna wada tych książeczek – są tak interesujące i pełne ciekawostek, że dzieci dosłownie wyrywają je sobie z rąk! I choć wydawałoby się, że efekt wow powinien działać tylko na początku, to jednak dzieci wciąż do nich wracają i bawią się tak samo dobrze, jak za pierwszym razem. Warto dodać, że najnowsze książki z serii Akademia Mądrego dziecka są bardzo porządnie wykonane – co dla mnie ma ogromne znaczenie, gdyż mój syn lubi doświadczać czytania niemal wszystkimi zmysłami i mimo moich usilnych starań wciąż nie nauczył się delikatnego obchodzenia z literaturą 😉 Na szczęście książeczki są bardzo odporne i nawet ruchome elementy są dość solidnie zrobione i potrafią przetrwać intensywne użytkowanie.