Przygody z nauką

Akademia mądrego dziecka – Przygody z nauką – Jajko, Cytryna, Papier

Czy jajko, cytryna albo papier mogą nauczyć nas czegoś o fizyce i chemii?

Akademia Mądrego Dziecka, bardzo popularna i świetna seria edukacyjnych książeczek od Wydawnictwa HarperKids (Egmont), to nie tylko kartonowe książeczki dla maluchów. Seria dosłownie rośnie razem z dziećmi! Przygody z nauką to też kapitalne książki dla przedszkolaków i szkolniaków z niezwykłymi eksperymentami i doświadczeniami, które bez problemu można zrobić w domu. Zabawa jest przednia, a przy tym dzieciaki chłoną wiedzę, jak gąbka. Prawdziwa magia!

 

Książki z serii Przygody z nauką są bardzo dobrze opracowane – ilustracje mieszają się tu ze zdjęciami, a zabawne grafiki z faktami. Bohaterami książki są dzieci, które razem z czytelnikami dowiadują się o kolejnych ciekawostkach i towarzyszą im w eksperymentach. Na każdej stronie znajdziemy nowe fakty i kolejny eksperyment wraz z prostym wyjaśnieniem różnego rodzaju zjawisk fizycznych lub zachodzących procesów chemicznych. Wszystko podane bardzo strawnie i na odpowiednim poziomie rozumienia kilkulatków. I choć z faktami się nie dyskutuje – podczas eksperymentów z dziećmi można także dołożyć coś od siebie i jeśli dziecko jest zainteresowane – można błysnąć wiedzą!

Przygody z nauką – Jajko

Przygody z nauką Jajko

Jajko jakie jest – każdy widzi. Jajowate, czasem jasne, czasem ciemne, smaczne i zdrowe. Ale czy wszyscy wiedzą, jakie ma inne niesamowite właściwości? I czego można się dzięki niemu nauczyć? W książce Przygody z nauką – Jajko znajdziemy mnóstwo interesujących informacji na temat jajek: jak są zbudowane, jak wytrzymała jest skorupka, ile czasu gotować jajka, jak rozpoznać, czy są świeże? Oprócz tego książka zawiera dziesięć bardzo ciekawych eksperymentów, które przybliżą młodym poszukiwaczom wiedzy zagadnienia związane z podstawami fizyki i chemii, a do tego pozwolą im lepiej poznać otaczający je świat. Dzieci zaczynają rozumieć, że nawet tak prozaiczne rzeczy, jak gotowanie jajka, czy ubijanie piany – czyli czynności dobrze znane z każdej kuchni – są możliwe dzięki właściwościom fizycznym i chemicznym jajka, co z kolei prowadzi do wniosku, że cały świat jest podporządkowany konkretnym prawom nauki.

Przygody z nauką – Papier

Przygody z nauką Papier

To kolejna porcja niesamowitych eksperymentów – tym razem przy użyciu kartki papieru. Czy papier może być ostry jak nóż i pokroić banana? Czy papierowe konstrukcje mogą być wytrzymałe jak stal? Jak zrobić papier z makulatury? Zwykła kartka papieru może stać się obiektem wielu niezwykłych eksperymentów! Oprócz tego w książeczce znajdziemy wiele informacji na temat tego, skąd się bierze papier, jak jest zbudowany i jakie ma właściwości. Przy okazji dzieci dowiedzą się, co to jest origami, jak zachodzi zjawisko kapilarne, jak “zbudowane” są kolory, czy jak zmniejszać opór powietrza. A to jeszcze nie wszystko. Nauka podstaw fizyki nigdy nie była tak prosta i ciekawa, jak dzięki serii Przygoda z nauką. Szczerze żałuję, że “za moich czasów” nie miałam dostępu do takich książek. Być może wówczas w szkole przedmioty ścisłe nie wydawałyby mi się tak okropnie nudne!

Przygody z nauką – Cytryna

Można z niej zrobić lemoniadę, sorbet, jest zdrowym dodatkiem do herbaty. Cytryna! Czego chcieć więcej? Okazuje się, że cytryna ma jeszcze niejedno sekretne zastosowanie. Jak za jej pomocą wyczyścić monetę? Czy cytryna może stać się magicznym niewidzialnym atramentem? Jak sprawić, by woda z cytryną zaczęła bąbelkować? Czy cytryna może spowodować wybuch wulkanu? I czy z cytryny da się zrobić… twaróg?! Oczywiście tradycyjnie z książki dowiemy się, jak zbudowana jest cytryna i jakie ma właściwości, a co za tym idzie – poznamy wiele ciekawych zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych. Jedna cytryna – wiele możliwości.

 

Z serią Przygody z nauką nie sposób się nudzić. Te niesamowite książeczki mogą być bardzo pomocne w czasie nauki w domu – pomagają zrozumieć skomplikowane zjawiska w bardzo prosty sposób, a do tego sprawiają, że zwykła kuchnia może stać się prawdziwym laboratorium, w którym wykonuje się poważne eksperymenty naukowe. Oczywiście z ogromną dawką śmiechu i dobrej zabawy. Polecam wszystkim znudzonym zdalnym nauczaniem, jako pomoc w domowej szkole lub podczas przedłużającego się przeziębienia, czy po prostu wszystkim tym, którzy chcą spędzić trochę czasu z dziećmi i przy okazji kreatywnie się pobawić.


Tytuł: Jajko. Przygody z nauką. Akademia mądrego dziecka
Seria: Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką
Autor: Jugla Cecile , Guichard Jack
Tłumaczenie: Grzyb Katarzyna
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 32
Tytuł: Papier. Przygody z nauką. Akademia mądrego dziecka
Seria: Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką
Autor: Jugla Cecile , Guichard Jack
Tłumaczenie: Grzyb Katarzyna
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 32
Tytuł: Cytryna. Przygody z nauką. Akademia mądrego dziecka
Seria: Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką
Autor: Jugla Cecile , Guichard Jack
Tłumaczenie: Grzyb Katarzyna
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 32